Fundi i valës së dytë? India vendi i tretë në botë për numrin e lartë të viktimave nga Covid

Duhet të lëçisni

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

India ka regjistruar 26 milion raste me Covid-19 duke u bërë vendi i dytë pas SHBA-së me numrin më të lartë të infeksioneve. India është kthyer në epiqendrën e pandemisë globale.

Vala e dytë e pandemisë Covid ka mbingarkuar sistemin shëndetësor, ndërsa mjekët janë përballur me mungesë të ilaçeve dhe oksigjenit.

Falë përpjekjes së personelit shëndetësor, infektimet ka filluar të jenë në rënie.

Por nëse vala e dytë e Covid po fillon të zbehet në Indi kjo nuk mund të thuhet për të vendet si Maharashtra, Delhi dhe Chhattisgarh, po ashtu rritje të rasteve janë vënë re edhe në Tamil Nadu, në Andhra Pradesh, po ashtu edhe në Bengalin Perëndimor situata mbetet e paqartë.

Po ashtu ekspertët thonë se rënia e rasteve të infeksioneve gjatë valës së parë ishte e ngadaltë, ndërsa në valën e dytë rënia ka qenë më e shpejtë, arsyet e së cilës nuk kanë mundur t’i shpjegojnë. Por hamendësojnë se përhapja në pjesën më të madhe të popullsisë mund të ketë sjellë imunizimin.

Ajo çfarë shihet po ashtu si problematikë është edhe përhapja e mutacioneve të reja të cilat kanë një transmetueshmëri të  lartë.

Ndërkohë India ka regjistruar mbi 300,000 mijë viktima nga COVID, me numrin më të lartë pas SHBA dhe Brazilit.

Ekspertët thonë se hapja e kafeneve palestrave, pubev-e, restoranteve në ambiente të brendshme, nuk duhet të bëhet tani, pasi sipas tij do të ndikonin në përkeqësimin e situatës.

Po ashtu ekspertët thonë se duhet të lejohen më pak se 10 persona në ambiente të hapura dhe se dasmat e në vendet me ajër të kondicionuar do të jenë një “gropë virusi”.

Sakaq India deri më tani ka vaksinuar vetëm 10 % të qytetarëve.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

Në kërkim pas vendimit të Apelit të Posaçëm, Adriatik Llalla dyshohet se udhëtoi drejt vendeve të BE-së

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, ku Adriatik Llalla u shpall fajtor dhe u dënoi me 2 vite burg dhe 5 vite heqje të...