Fuga: Këta maturantë po na nxjerrin lakuriq, ndodhen përpara një teze degraduese (film)

Duhet të lëçisni

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Tabaku: 70% e shkollave dhe kopshteve të Tiranës pas tërmetit, nuk janë rindërtuar

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka nxjerrë të tjera fakte për procesin e rindërtimt në Tiranë. Këtë herë bëhet fjalë për institucionet arsimore në...

Abc e mëngjesit akademiku Artan Fuga ka folur për protestën e maturantëve, të cilët kundërshtuan testet e provimeve të Maturës Shtetërore, duke i konsideruar të një niveli skandaloz.

Profesori Fuga e ka konsideruar testin e provimit një degradim të sistemit arsimor.  “Kur dëgjova që të rinjtë maturantë po protestojnë se janë të partive politike thash,- “Kush ka të drejtë të mbledhë të dhënat personale të nxënësve për bindjet e tyre politike. Kjo është shumë e rëndë”, u shpreh ai.

Më tej Fuga theksoi se ata maturantë duhen falënderuar, pasi sipas tij treguan një të vërtetë duke u gjendur përballë një teze që i fyen.

“Unë jam i pozicionuar përtej individualitetit të një ministri apo kryeministri. Ajo që ka ndodhur tregon degradimin e një sistemi. Unë dua të falënderoj sot ato maturantë që i hapën “fletët lakrorit”. Ata flasin dhe mjafton të studiosh rrjetet sociale për të se çfarë, vuajtjesh apo kritikash kanë ndaj pedagogëve. Ky ishte momenti i fundit, kur të rinj të zhgënjyer, të cilët duket se janë në një nivel të lartë nga pikëpamja intelektuale, ndodhen përpara një teze që i degradon, i fyen i çon mundin kot, dhe ata e ndjenë që ka një padrejtësi.

Sakaq ai shtoi: Padrejtësia qëndron në faktin se ajo gjendje mjerane e atij testi. Aty brenda kishte element amatores sociologjie, amatores filozofie. Mbrapa për mua fshihet mediokriteti ia tyre dije që shoqëria i transmeton brezave të rinj. Një shoqëri e cila për të mbijetuar i mjafton tabela e shumëzimit. Këto ditë për herë të parë po shohim se çfarë niveli i kërkohet.

Gjatë intervistës Fuga ndau edhe reagime të studentëve apo maturantëve për të cilët u shpreh se kanë kapacitete të jashtëzakonshme.

“Ka kapacitete të jashtëzakonshme shpirtërore dhe kapacitete intelektuale jashtëzakonisht të mëdha. Unë i krahasoj edhe me të rinj të tjerë në vendet jashtë. Kanë një stres të madh psikologjik, një stres i jashtëzakonshëm, pasi në njëfarë mënyre kanë problemin e integrimit në shoqëri.

Sot ata janë në një gjendje ku nëpërmjet televizorit apo internetit njihen me informacione të shumta. Por gjithashtu një tjetër problem është edhe niveli i sistemit që lë shumë për të dëshiruar pasi ky niveli i sistemit arsimor është i dështuar dhe po merr në qafë të ardhmen kulturore të vendit”, u shpreh ai.

Më tej ai u shpreh se teza e maturantëve ishte një zhgënjim, ndërsa shtoi: “Këta maturantë po na nxjerrin lakuriq. Problemi jonë shkollor është sistemi jonë është sistem autist. Ministria jonë e Arsimit nuk është e interesuar të bëjë pyetje të vërteta.

Kemi një kulturë që po degjeneron. Maturantët me atë lëvizje që kanë bërë për të shkuar të dera e Ministrisë, ripërsëris që i akne hapur petën lakrorit. Shkuarja e tyre atje është një akt besimi, një Ministre tamam duhet t’i vlerësonte. Dikush duhet t’i priste. Deklarata e KOMSH ishte qesharake, duke u shprehur se pikët do t’i rregullojmë, ai është korrupsion i hapur me notën”, tha Fuga./abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Tabaku: 70% e shkollave dhe kopshteve të Tiranës pas tërmetit, nuk janë rindërtuar

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka nxjerrë të tjera fakte për procesin e rindërtimt në Tiranë. Këtë herë bëhet fjalë për institucionet arsimore në...

U hap vetëm për plazhin, mbyllet Bypassi i Vlorës

Mbyllet Bypass i Vlorës. Pas hapjes provizore për shkak të sezonit turistik tashmë ky segment rrugor do të qëndrojë i mbyllur. Ende nuk ka...