Fotoalbumi i rrallë: Kostumet nga të gjitha trevat shqiptare: asnjëra e mbuluar

Duhet të lëçisni

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Zbulohet misteri i satelitëve mbi qiellin shqiptar (film)

Qytetarët e Elbasanit, Korçës, Beratit dhe disa qyteteve të tjera të Shqipërisë mbrëmjen e djeshme ishin më sytë nga qielli, për shkak të disa objekteve...

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Një kolazh piktoresk ku paraqiten foto të grave dhe vajzave nga të gjitha viset etnike të Shqipërisë. Nuk është vetëm Marubi apo fondi i artë i artistit shkodran, por edhe foto familjare apo te etnologëve të njohur botërorë, paraqesin një çift nga Tetova, ku ndryshe nga imazhi që kërkojnë të hapoin disa gruaja nuk është e mbuluar me burka por me kostum kombëtar.

vajza prishtine

Vajza nga Prishtina paraqitet me dimitë e famshme apo me jelek dhe barnavek. Dy gra nga Kumanova, janë rrëzëllitëse me një kostum shumë piktoresk që nxjerr në pah bukurinë e kësaj treve.

vajza maqedoni

Një bukuri klasike paraqesin gratë arbëreshe të Piana Degli Albanesi në Siçili.

arbwreshe siciliKurse gratë e Dibrës konkretisht krahinës së Gollobordës mbajnë një veshje të rëndë tërë hire ku duket dhe një burr me gajde dhe fustanellë.

dibra

Kurse Gratë e Prizrenit mbajnë veshur dimitë e famshme ndërsa në kokë kanë thjeshtë një shami për flokët.

grate e prizrenit

Kurse një fotografi nga Vlora paraqet një zonjë me kostum: fund dhe këmishë me kollare që shpërndan ushqim për të varfrit.

vlora

Nuk mund të mungojë xhubleta e njohur si e zonës së Zadrimës por edhe e Malësisë së Shkodrës, ku paraqiten gra që ndodhen në Pazarin e qytetit të madh të veriut.

shkoder

Një kolorit i mrekullueshëm që trëegon shpirtin e lirë dhe forcën e gruas në traditë që pak është thënë me shkrime, por fotografitë e japim më mirë…

12669621_491378051064440_7560843831729928971_n

12642567_491377537731158_5355648651754437693_n

tepelene adoleshentgjirokastwr

* Ky shkrim është botuar në 1 shkurt, 2016

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Zbulohet misteri i satelitëve mbi qiellin shqiptar (film)

Qytetarët e Elbasanit, Korçës, Beratit dhe disa qyteteve të tjera të Shqipërisë mbrëmjen e djeshme ishin më sytë nga qielli, për shkak të disa objekteve...

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...