Forbes: Shqipëria ndër 20 vendet me turizëm luksi

Duhet të lëçisni

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Revista prestigjoze Forbes e rendit Shqipërinë në vendin e 20-të në listën e 30 vendeve që ja vlejnë të vizitohen

Shqipëria, e cilësuar nga Forbes si destinacion i mrekullueshëm me kosto të ulët, nuk ofron vetëm mal dhe det për ata të cilët preferojnë të shpenzojnë pak, por në të vërtetë është edhe luks në miniaturë, pasi luksi është më i lirë në Shqipëri.

Turizmi në Shqipëri po rritet shumë shpejt. Italianët tani e shohin si një pikë referimi Shqipërinë jo vetëm për turizëm, por edhe për biznes apo për të jetuar. Arsyet janë të lehta për t’u shpjeguar: sipërmarrësit mund të përfitojnë nga krahu i lirë i punës dhe taksat e ulëta, studentët dhe pensionistët përfitojnë nga kosto e ulët e jetesës. Është vlerësuar se rreth njëzet mijë italianë jetojnë në vendin e shqiponjave, edhe pse ende nuk ka një shifër zyrtare, sepse shumë prej tyre nuk regjistrohen në Ambasadën.

Kostoja e jetës së luksit në Shqipëri është padyshim më  e ulët dhe kjo ndodh për dy arsye. Së pari sepse Shqipëria është akoma në fazë ndërtimi dhe shumë vende turistike po ndërtohen aktualisht, të cilat pritet të kthehen në perlën e Adriatikut dhe Ballkanit. Së dyti, sepse pikërisht për këtë, sektori privat ka nisur të lancojë një fushatë me stimuj real dhe të implementojë programe risi për të parë herë në Shqipëri. Ky sektor po kryen investime tejet lukzoze në jug të vendit, të cilat shkojnë në vlerën e mbi 52 milionë eurove.

 

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri, 37 raste dhe 3 humbje jete këtë të dielë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1862 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 37 qytetarë. Rastet pozitive...