Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Fëmijët e ish-luftëtarëve të ISIS në burgjet kurde në Siri

Nga Klodiana 0

Një reportazh i rrallë i gazetarëve tëNew York Times” , që ekspozon një krizë të madhe humanitare dhe ligjore, që bota ka zgjedhur ta injorojë.

Të burgosurit mbulojnë dyshemenë si një tapet dëshpërimi njerëzor. Shumë prej tyre nuk i kanë sytë apo gjymtyrët, disave u janë holluar kockat nga sëmundjet dhe shumica vesh kostume ngjyrë portokalli, njësoj si ato që Shteti Islamik i vishte robërve të vet para se t’i vriste.

Lart, në pak dritë, janë më shumë 150 fëmijë, nga 9 deri në 14 vjeç, nga një varg vendesh. Prindërit e tyre i sollën në Siri dhe përfunduan të vdekur ose të arrestuar. Fëmijët janë këtu prej muajsh dhe nuk kanë asnjë ide se ku janë të afërmit e tyre ose çfarë i pret në të ardhmen.

“Unë kam një pyetje”, tha një djalosh nga Suriname nga brenda qelisë së tij. “Çfarë po ndodh me ne? A do të dalin fëmijët?”

Vizitat e rralla tek dy burgjet për ish-banorët e territorit të mbajtur nga Shteti Islamik në Sirinë verilindore nga “New York Times” këtë javë shtruan vështirësinë e një krize në rritje, ligjore dhe humanitare, që bota ka zgjedhur ta injorojë.

Ndërsa kalifati i të vetëdeklaruari i  ISIS u rrëzua në Siri, dhjetëra e mijëra burra, gra dhe fëmijë që kishin jetuar në të përfunduan në kampe dhe burgje që drejtohet nga milicia e udhëhequr nga kurdët që kishte partneritet me SHBA-në për të mposhtur xhihadistët.

Por tani një ofensivë ushtarake nga Turqia kundër forcave kurde ka ngritur një valë të re dhunë dhe ka dobësuar kontrollin e tyre mbi zonën, pasiguria e tyre është rritur mbi fatin e popullatës së madhe që arriti t’i mbijetojë rrëzimit të ISIS dhe është është dërguar në burgje dhe kampe përqëndrimi.

Image

Image

ImageImage

Image

Image

Image

Image

Image

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej