Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Excelsior (1928)/ Poligamia ndalohet zyrtarisht në Shqipëri

Nga 27.al 0

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 11 janarit 1928 një shkrim në lidhje me ndalimin zyrtar të poligamisë në Shqipëri, të cilin Aurenc Bebja e ka sjellë për publikun shqiptar :

“Londër, 10 janar- Është raportuar nga Tirana se një kod i ri penal ka hyrë në fuqi sipas modelit të kodit italian.

Që tani e tutje, poligamia do të jetë e ndaluar në të gjithë territorin shqiptar dhe abuzimet që toleronte kodi i vjetër turk në fuqi në Shqipëri, do të ndëshkohen ashpër.”

https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1928-poligamia-ndalohet-zyrtarisht-ne-shqiperi/?fbclid=IwAR2EKLoWsh-KaMSqEkz6lSYIs1Tm14OVyI1UvitKXA5IVFLUDSH-XWgBryI

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej