Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Europol: Shqipëria burimi kryesor i drogës drejt BE

Nga Klodiana 0

Sipas një raporti të publikuar nga Europol, Shqipëria mbetet burimi kryesor i kanabisit bimor i trafikuar në BE.

Në raport thuhet se droga trafikohet nga deti ose nëpërmjet pikave të ndryshme kufitare, me kontenierë. Gjithashtu përdoren anije ose gomone për të çuar drejt vendeve të BE-së, tonelatat e drogës.

“Tregtia e drogës në BE vlerësohet të gjenerojë të paktën 24 miliardë euro të ardhura çdo vit, gjë që e bën atë tregun më të madh kriminal në BE. Ajo që vlerësohet shqetësuese është dhe trafikimi apo gjetja e blerësve të drogës në internet apo platforma të ndryshme online“, ka publikuar ndër të tjera Europol.

Europol vlerëson se këto para të fituara nga shitja e drogës, investohen dhe është shumë e vështirë që të sekuestrohen. Të dhënat tregojnë se vetëm 1% e të ardhurave nga droga konfiskohet nga autoritetet e ndryshme të BE-së.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej