Erjon Braçe: Këta grekë duhen mundur me Europën dhe europianizmin shqiptar

Duhet të lëçisni

Të shtëna me armë zjarri në Durrës, plagosen dy persona, arrestohen autorët

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në afërsi të një lokali në lagjen 13 të qytetit të Durrësit. Sipas raportimeve , 2 persona kanë...

“Me jep një kafe të lutem”/ “Kamarierja” në klipin e Alban Skënderajt merr postin e rëndësishëm në Ministrinë e Lleshajt (film)

Pak javë më parë, cna.al publikoi skandalin e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, i cili lëviz me një makinë luksoze që kap vlerën e 100 milionë...

Jo vetëm modele/ Ja si ka nisur karriera e sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Brendshme (film)

Elena Pici, vajza në të 30-tat , që vjen nga Këshilli i Ministrave është një emër i panjohur , ndërsa sot fitoi vëmendjen e...

Filmi parashikoi pandeminë, flet aktori protagonist: Isha i përgatitur për Covid-in që para 10 vitesh (film)

Aktori Jude Law ka folur së fundmi për filmin “Contagion” (Infektimi), i cili flet për historinë e një virusi vdekjeprurës. Në një bisedë me...

“Evangelos Doules e të tjerë nuk ngrihen do në nivelin e duhur për të kritikuar sulmin banal grek ndaj ministres tonë të Mbrojtjes, Mimi Kodhelit”

Deputeti i Partisë Socialiste, kryetar i Komisionit parlamentar të Ekonomisë, Erjon Brace, ka reaguar ashpër për sulmin e bërë nga një media greke, ndaj ministres shqiptare të Mbrojtjes Mimi Kodheli. Braçe ka kritikuar jo vetëm grekët, median dhe shtetin e tyre, që nuk reaguan ndaj këtij sulmi banal ndaj ministres Kodheli por edhe gratë shqiptare të politikës që heshtën dhe nuk e dënuan këtë sulm. Sa për grekët e tipit, Panos Kamennos, Braçe thotë se ne do t’i mundim me Evropën dhe evropianizmin shqiptarë.

Deklarata

Mimi Kodheli i ka dëgjuar të gjitha deri më sot! Të gjitha! Por nga shqiptarë. Ka një soj shqiptarësh në politikë që janë të aftë të thonë gjithçka. Sali Berisha është njëri dhe, ai i ka thënë të gjitha. Nësë grekët e llumit kanë shtuar edhe më, diçka më shumë se ky shqiptar, kjo nuk duhet të habisë kërkënd. Grekët e kanë gjithnjë një shqiptar që ti “udhëheqë” në një sulm të ri, shpifje të ndyrë e të ulet. Edhe ndaj një gruaje, po po edhe ndaj një gruaje.

Ndaj nuk më duket dhe aq greke, pavaresisht se banale, shpifja e fundit e tyre. Janë bashkë, prej vitesh janë bashke. Në anë tjetër, shoh se në “lajmet” asnjëanëse shqiptare, ka një referim- “media greke”.

Më duhet të bëj një nënvizim të cilin e bën kushdo duke parë Greqinë;  Kur bëhet fjalë për nacionalizmin banal grek, në Greqi nuk ka më media-në kuptim të institucionit të pavarur, të balancuar, etik dhe profesional; shteti e media atjë janë një. Ndaj, nga pardje deri sot, nuk ka një zë të vetëm në Greqi të dënoje shpifjen e ulët dhe sulmin banal ndaj një gruaje shqiptare; nuk ka në shtet, qeverinë e tyre, por nuk ka as në shoqeri, në media gjithashtu.

Të kuptohemi, unë as që pres që një “i djegur”, i fryre deri në gushë me firomën e nacionalizmit dhe i veshur në mënyrën me qesharake të mundshme me petka ushtarake, siç ky ministri i Mbrojtjes së Greqisë, të dënoje sulmin ndaj një homologeje, pjestare e tavolinës së ngushtë të një familje-NATO-s. Se bën dot një grek si ai! Po në Shqipëri? Në Shqipëri nuk kanë të ndenjura, po tregohem i kursyer. Kur them këtë nuk kam parasysh Evangelos Doules, as ngrihet deri këtu ai.

Po kam parasysh shumë e shumë të tjerë; Së pari, gratë e politikës, më të shumta se kurrë, por më të ndara se kurrë edhe kur ndodh ky sulm i paparë ndaj një gruaje siç ato.

Deputete apo ministre, duhet ta kishin një qendrim. Heshtja nuk bën punë! Së dyti, gratë e angazhuara përtej politikës, ato që e kanë një zë- pushtet është dhe ky, kanë luftuar e vijojnë ta bëjnë këtë për të nxjerrë të tjera gra nga trysnia e dhunës gjithfarësh që rri mbi kokat e tyre, për shkak se janë gra, pa fuqinë e banalitetit të burrave. Dhunë është edhe ky sulm i ulët e banal! Nuk i drejtohet vetëm një gruaje ministre, por çdo gruaje që ka kurajon të flasë, të thotë të vërtetën dhe të përhapë mendimin e saj.

Heshtja as këtu nuk bën punë! Në fakt tek mendimi nisi e gjitha. Tek rroba, gjesti dhe gafurrja e një kokëboshi grek. Tek fjala, e vërteta dhe mendimi i një ministreje shqiptare. Kishte një diferencë të madhe; Ai foli si grek, Ajo ju pergjigje si ministre e një vendi në NATO. E mendoj shpesh; këta grekë duhen mundur me Europën, europianizmin e gjithkujt, patjetër edhe shqiptar.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Të shtëna me armë zjarri në Durrës, plagosen dy persona, arrestohen autorët

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në afërsi të një lokali në lagjen 13 të qytetit të Durrësit. Sipas raportimeve , 2 persona kanë...

“Me jep një kafe të lutem”/ “Kamarierja” në klipin e Alban Skënderajt merr postin e rëndësishëm në Ministrinë e Lleshajt (film)

Pak javë më parë, cna.al publikoi skandalin e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, i cili lëviz me një makinë luksoze që kap vlerën e 100 milionë...

Jo vetëm modele/ Ja si ka nisur karriera e sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Brendshme (film)

Elena Pici, vajza në të 30-tat , që vjen nga Këshilli i Ministrave është një emër i panjohur , ndërsa sot fitoi vëmendjen e...

Filmi parashikoi pandeminë, flet aktori protagonist: Isha i përgatitur për Covid-in që para 10 vitesh (film)

Aktori Jude Law ka folur së fundmi për filmin “Contagion” (Infektimi), i cili flet për historinë e një virusi vdekjeprurës. Në një bisedë me...

Policia zbarkon në Fushë-Krujë, blindohet qendra e qytetit

Forca të shumta të policisë kanë zbarkuar këtë mbrëmje në Fushë-Krujë. Në operacionin që po zhvillohet aktualisht në qendër të qytetit, janë angazhuar efektivë të...