Epidemiologu: Shpërthimi i rasteve vazhdim i valës së parë, ku është “thembra” e Akilit

Duhet të lëçisni

Naftëtarët e Ballshit paralajmërojnë grevë: Ministrja u tregua shumë arrogante me ne

Naftëtarët e Ballshit shohin grevën e urisë si alternative për zgjidhjen e situatës. Mësohet se kreu i Sindikatës se naftëtarëve të bashkuar, Sokol Dautaj ka...

Hoti: Asociacioni është temë e mbyllur për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka deklaruar këtë të hënë se çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë është një temë...

Dy persona me Covid-19 tentojnë të kalojnë kufirin në Kakavijë, gjobiten me 700 mijë lekë

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor ka gjobitur dy persona nga Saranda me 700 mijë lekë në Gjirokastër pasi tentuan të kalojnë doganën e Kakavijës drejt tokës...

Tërmeti u prishi shtëpinë, çifti i të moshuarve në Kurbin: Asnjë ndihmë

Çifti i të moshuarve Fran dhe Bardhe Krosi nga fshati Bushnesh, një zonë që ndan Kurbinin me Krujën, që nga tërmeti i 26 nëntorit...

Epidemiologu Artan Simaku i ftuar në emisionin ABC-ja e Mëngjesit me gazetarët Enkel Demi dhe Sibora Bitri, e cilësoi shpërthimin e rasteve me Covid-19 gjatë ditëve të fundit, vazhdim i valës së parë të pandemisë.

Ai u shpreh se pritej një rritje e rasteve, pas lehtësimit të masave, por në shifra më të ulëta. Simaku theksoi se mbajtja e maskës dhe ruajtja e distancimit fizik janë thelbësore në betejën kundër Covid-19.

Ndalur tek numri i testimeve, epidemiologu u shpreh nuk është kjo thembra e Akilit në mes të kësaj pandemie, por respektimi i masave dhe ndërgjegjësimi i popullatës.

“Nuk është një rishpërthim, është vazhdim i shpërthimit fillestar. Ishte një situatë e pritshme pas lehtësimit të masave. Pritej në shifra më të ulëta. Distancimi dhe mbajtja e maskës duhet të respektohen. Në dukje është një masë e thjeshtë por është shumë e rëndësishme bashkë me higjienën vetjake. Testimi kryhet sipas kritereve. Edhe të kesh mundësi të testosh të gjithë popullatën, duhet të përdoresh strategji. Po testohet rastet dhe po gjurmohen kontaktet e tyre. Kush ka nevojë për testim, testohet. Ata që janë me shenja testohen. Nëse nuk ke temperaturë nuk testohesh. Do testohesh nëse bëhesh rast. Ka strategji, ka dhe kritere. Thembra e Akilit nuk është testimi, por ndërgjegjësimi i popullatës dhe respektimi i rregullave. Sëmundja infektive ka formën e një piramide. Rastet e konfirmuara përfaqësojnë vetëm majën e piramidës sepse në popullatë ka persona asimptomatikë. Edhe nëse e testojmë gjithë popullatën do gjejmë persona asimptomatikë. Ka një shtim të rasteve të shtruara në spital. Aktualisht jemi në një fazë të qëndrueshme”, tha Simaku.

Simaku foli edhe për rastet e infeksioneve në radhët e bluzave të bardha, duke theksuar se ato erdhën pas hapjes së shërbimeve mjekësore, të cilët në karantinë kishin qëndruar të mbyllura.

“Në lidhje me personelin shëndetësor, shërbimet për popullatën ishin të mbyllura gjatë karantinës. Me hapjen e masave dhe në QSUT u hapën mbi 50 shërbime që presin qindra pacientë. Respektimi i masave duhet të jetë maksimal. Mjeku duhet të jetë 100% i kujdesshëm”, u shpreh Kajmaku./abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Naftëtarët e Ballshit paralajmërojnë grevë: Ministrja u tregua shumë arrogante me ne

Naftëtarët e Ballshit shohin grevën e urisë si alternative për zgjidhjen e situatës. Mësohet se kreu i Sindikatës se naftëtarëve të bashkuar, Sokol Dautaj ka...

Hoti: Asociacioni është temë e mbyllur për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka deklaruar këtë të hënë se çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë është një temë...

Dy persona me Covid-19 tentojnë të kalojnë kufirin në Kakavijë, gjobiten me 700 mijë lekë

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor ka gjobitur dy persona nga Saranda me 700 mijë lekë në Gjirokastër pasi tentuan të kalojnë doganën e Kakavijës drejt tokës...

Tërmeti u prishi shtëpinë, çifti i të moshuarve në Kurbin: Asnjë ndihmë

Çifti i të moshuarve Fran dhe Bardhe Krosi nga fshati Bushnesh, një zonë që ndan Kurbinin me Krujën, që nga tërmeti i 26 nëntorit...

DW: Fundi i rehatisë gjermane në krizën e koronavirusit

Sa herë e kemi shkruar këtë fjali në muajt e shkuar? Në raportime, opinione, intervista? Që Gjermania krahasimisht e ka kaluar mirë periudhën e...