Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ekspozitë në Itali: “Shqiptarët e mallkuar”

Nga Media 0

Një ekspozitë e artistëve bashkëkohorë më të rëndësishëm të Shqipërisë do të jetë e hapur nga 8 qershori deri me 15 korrik në Mantova të Italisë, shkruajnë mediat italiane.
Ekspozita do të hapet sot, me datë 8 qrshor në orën 17:30 në ambientet prestigjioze të “Casa del Mantegna”. “Maledetti albanesi-Le aquile sono in volo” (Shqiparët e mallkuar-shqiponjat janë në fluturim), të arkitektit Luigi Marastoni dhe artistit Sebastiono Zanetti.
Sipas organizatorëve, ky projekt artistik përëndrohet në punën e disa artistëve shqiptarë që kanë bërë kërkime e trajnime në Itali. Emri i ekspozitës bazohet tek vepra e Tom Wolfe “Maledetti architetti”.
Artistët shqiptarë janë: Artists: Guri Bulollari, Alketa Delishaj, Olsen Gripshi, Xhimi Hoti, Erjon Nazeraj, Artan Shabani, Soni Tufina, Eldi Veizaji, muzikë live Eugene Gargjola, Emiliano Paterlini, Klodiana Brahimi.  Ekspozita qëndron e hapur nga e marta deri të dielën, ora 10: 30-12: 30/15: 30-18: 30. Mbyllur të hënën.
Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej