Dy muaj pas tërmetit, Kalaja: Duhet kaluar situata e emergjencës, çfarë kemi propozuar për Bubqin

Duhet të lëçisni

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur...

Shpërthen Covid-19 në Institucionet arsimore, infektimi i 7 mësueve mbyll shkollën në Korçë, raste dhe në Elbasan

Shtatë mësues të shkollës ‘Sotir Gurra’ në Korçë kanë rezultuar pozitiv në testin e Covid-19. Kjo ka detyruar drejtuesit që të mbyllin dyert e shkollës,...

Aktivisti Aulon Kalaja ishte i ftuar në “Abc-ja e mëngjesit” me Enkel Demin për të folur për situatën, teksa kanë kaluar 2 muaj pas tërmetit tragjik.

Që në ditët e para të tërmetit të 26 nëntorit, Kalaja dhe aktivistë të tjerë u pozicionuan në fshatin Bubq të Fushë-Krujës një ndër zonat më të prekura nga tërmeti, por fatmirësisht pa humbje jete.

Gjatë gjithë këtyre javëve ata kanë kountribuar në sigurimin e ushqimit për të prekurit. Ndërkohë, që tashmë aktivisti propozon ngritjen e disa shtëpizave përkohësisht për banorët.

“Duhet kaluar nga pjata e gjellës e cila nuk është zgjidhje. Të kalojmë te zgjidhja konkrete që është kjo lloj shtëpize që ne kemi propozuar që të vazhdojnë jetën. Ka kaluar koha e emergjencës, e pjatës së supës, por nuk është zgjidhje”, tha Kalaja.

Po ashtu aktivisti u shpreh se në Bubq është e nevojshme një shkollë, pasi fëmijët janë të detyruar të shkojnë me autobusë në Fushë-Krujë. Siç thekson ai, shkolla do të ndërthohej nga kënëgtarja Bebe Rexha, por kjo e funit nuk u mbështet nga qeveria.

“Duhet një shkollë aty, nxënësit shkojnë me autobuse në Fushë-Krujë. Bebe Rexha e propozoi për të ndërtuar shkollën, por e vetmja gjë, mëkati i saj ishte se nuk bashkoi lekët me qeverinë sepse nuk kishte besim”, tha Kalaja./abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur...

Shpërthen Covid-19 në Institucionet arsimore, infektimi i 7 mësueve mbyll shkollën në Korçë, raste dhe në Elbasan

Shtatë mësues të shkollës ‘Sotir Gurra’ në Korçë kanë rezultuar pozitiv në testin e Covid-19. Kjo ka detyruar drejtuesit që të mbyllin dyert e shkollës,...

Kosova drejt KARANTINËS, ministri i Shëndetësisë paralajmëron rikthimin e kufizimeve për shkak të situatës së COVID-19

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj ka paralajmëruar qytetarët se mund të ketë rikthim të kufizimeve për shkak të situatës me COVID-19. Ai tha...