Dy kombe brenda një Kombi

Duhet të lëçisni

Asnjë vdekje Covid në vend, rastet e reja kapin nivelet më të ulëta që prej fillimit të pandemisë

Gjatë 24-orëve të fundit në vend nuk është shënuar asnjë vdekje Covid, ndërkohë që janë regjistruar 3 raste të reja nga 3027 testime të...

Nëna e Ronaldos flet për të ardhmen e yllit portugez: Do të luajë edhe 3 vite të tjera…

Nëna e Cristiano Ronaldos, Maria Dolores beson se djali i saj mund të luajë në nivelin më të lartë të futbollit edhe për disa...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Nga Elona Caslli

Kush ka lindur përpara viteve 90-të me siguri i mban mend dyqanet, ku shitej buka askohe. Ngjanin shumë me njëri-tjetrin. Një banak primitiv druri, mbi të cilin, gjendeshin gjithmonë thërrime buke dhe bukë të bardha dhe të zeza, herë të vëna pirg njëra mbi tjetrën, e herë të renditura siç duhej. Dyqani i bukës ishte i posaçëm. Nuk shitej gjë tjetër veçse bukës brenda dyqanit. Kur shkoje të blije bukë, shitësja e bukës të pyeste: -Do gjysmë buke apo një bukë?! E do të bardhë apo të zezë?!

E nëse i thoje që doje gjysmë buke, shitësja e ndante me thikë, bukën. E pamëshirshme në veprimin e saj, me një thikë të mprehtë, e ndante gjysmën e bukës nga gjysma tjetër dhe ta jepte.

Kjo situatë më vërtitet ndërmend në këtë kohë të plasaritur, ku duket se, Kombi është ndarë mëdysh.
Sikur një shitëse e pamëshirshme buke, ka marrë një thikë dhe e ka ndarë përgjysmë këtë Komb.

Gjysma në parlament e gjysma jashtë tij.
Dhe për një çast mendon se brenda vetë Kombit ekzistojnë dy Kombe. Në këtë Shqipëri kaq të vogël për nga sipërfaqja, por kaq të madhe nga ngjarjet, duket se jetojnë dy Kombe.

Dhe ti duhet të zgjedhësh gjysmën, pasi gjysmën tjetër e mban shitësja e pamëshirshme.
Ndërkohë, buka e Kombit është e plotë dhe nuk ka ngjyrë. Përbërësit e saj i zgjedhim ne. Brumin e saj e zëmë ne. Në furrë e fusim ne dhe nga furra e nxjerrim po ne. Ne , të gjithë bashkë, si terësi vullneti, si terësi përgjegjësie, si terësi dëshire për të jetuar denjësisht në këtë vend.

Post Scriptum- Ky është treni i fundit për ne. Për të hipur mbi këtë tren, duhet të zbrazemi nga vetvetja dhe të zbresim tek njëri-tjetri. Ta braktisim përemrin “ unë” dhe të përdorim përemrin “ne”, ose në të kundërt, do të kemi në përjetësi dy kombe, brenda një kombi dhe iluzionin se kemi jetuar, ndërkohë që kemi hyrë dhe kemi dalë nga jeta pa e marrë vesh se ç’është në të vërtetë ajo.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Asnjë vdekje Covid në vend, rastet e reja kapin nivelet më të ulëta që prej fillimit të pandemisë

Gjatë 24-orëve të fundit në vend nuk është shënuar asnjë vdekje Covid, ndërkohë që janë regjistruar 3 raste të reja nga 3027 testime të...

Nëna e Ronaldos flet për të ardhmen e yllit portugez: Do të luajë edhe 3 vite të tjera…

Nëna e Cristiano Ronaldos, Maria Dolores beson se djali i saj mund të luajë në nivelin më të lartë të futbollit edhe për disa...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Dy viktima dhe 19 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 3.680 teste, ndërsa janë regjistruar 19 raste të...