Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Droni kundër pandemisë, gjurmon njerëzit me temperaturë e kollë

Nga Ejona 0

Policia në Westport të Connecticut është duke testuar një “dron për pandeminë” që mund të monitorojë dhe zbulojë personat me probleme infektimi në rrugët e frymëmarrjes në zonat publike.

Raportohet se këta dronë mund të masin temperaturën e njerëzve nga një lartësi rreth 60 metra dhe kanë aftësi të gjurmojnë teshtimash kollën, rrahjet e zemrës dhe frymëmarrjen duke përdorur sensorët dhe pamje kompjuterike.

Policia po punon për këtë projekt me kompaninë kanadeze Draganfly, e cila deklaroi për herë të parë në muajin mars se po punon me universitetin e Australisë jugore për krijimin e dronit pandemik.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej