Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Di Maio pret mjekët shqiptarë: BE lindi nga solidariteti, Shqipëria ua kujtoi sot këtë gjë!

Nga Klodiana 0

Mbërrin në Itali ekipi i mjekëve dhe infermierëve shqiptarë. Për ti pritur në aeroport ka shkuar vetë .

Ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi Di Maio priti në aeroport ekipin e mjekëve ku gjeti rastin të falenderonte popullin shqiptar dhe shtoi se Shqipëria me solidaritetin e treguar sot u tregoi vendeve të tjera të BE-së arsyen pse u krijua BE-ja.

Di Maio shtoi se mjekët shqiptarë do të ndihmojnë në zonën më të nxehtë të përhapjes së sëmundjes së koronavirusit në Itali, në atë të Lombardisë.

“Falenderoj kryeministrin Edi Rama, qeverinë dhe popullin për solidaritetin e madh që po na tregojnë. Para se këta mjekë hypnin në avion, kryeministri shqiptar mbajti atje një fjalim mallëngjyes, tha se edhe ata po përballen me luftën kundër koronavirusit por se atje s’mund të mbanin rezerva në një kohë që neve këtu në Itali, miqëve të tyre po na mbarojnë rezervat. Solidariteti i tyre tregon një arsye më shumë që Shqiëpria të hyjë sa më parë në BE. Shpirti i solidaritetit është ajo vlerë që e bëri të lindë BE dhe që po ua kujton Shqipëria vendeve të BE sot. Faleminderit Shqipëri, faleminderit qeveria. Nesër këta mjekë dhe infermierë do shkojën në Lombardi aty ku është vatra më e nxehtë e virusit. Njerëzve tanë po iu shkon ndihmë dhe për këtë jemi të lumtur ”, tha Di Maio.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej