Dështon kërkesa për liri, Gjykata lë në burg shoferin dhe kunatin e Rezart Taçit

0
139

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg kunatin dhe shoferin e biznesmenit Rezar Taçi, pas kërkesës së tyre për tu liruar nga qelitë e burgut.

Artur Balla dhe Bledar Lilo janë të akuzuar nga SPAK për pastrim parash dhe në kuadër të grupit kriminal do qëndrojnë në burg të paktën deri në përfundim të hetimeve. Për këtë çështje vijon të jetë në kërkim ndërkombëtar për të njëjtat akuza biznesmeni Taçi, pasi edhe ndaj tij është caktuar masa e arrestit me burg në mungesë.

Gjatë shqyrtimit të kërkesës së SPAK, përpara togave të zeza të Apelit, Lilo, ka mohuar akuzat dhe ka kërkuar lirim të menjëhershëm, duke pretenduar se nuk ka lidhje me akuzat, pasi është vetëm shofer. Ndërsa kunati i biznesmenit Rezart Taçi, ka kërkuar masë më të butë sigurie, si ajo e arrestit shtëpiak.

Dyshohet se Balla dhe Lilo kanë bashkëpunuar me dy italianë, Francesco Zummo dhe Fabio Petruzzella, si edhe 1 zviceran në skemën e pastrimit të parave, ndërsa i përfshirë në skemë është edhe biznesmeni Rezart Taçi.

Dosja e anti-mafies Italiane zbuloi rolin e ish-bosit të naftës, Rezart Taçi në transferimin e mbi 18 milionë eurove të një sipërmarrësi italian të hetuar për lidhje me “Cosa Nostra”-n, Francesco Zummo. Për shumën që do të kalonte nga Zvicra në Shqipëri dhe më pas në Singapor ose Hong Kong, Taçi do të merrte pjesën e tij mbi 3 milionë euro si “komision” për ndihmën. Sapo transferta nga banka zvicerane të mbërrinte në Shqipëri, nëpërmjet Petruzzella-s, do t’i duhej ta transferonte në një kompani në Singapor ose Hong Kong.