Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Dëbimi i Harun Çelikut/ Lleshaj: Drejtohuni Gjykatës

Nga Klodiana 0

Është mbajtur sot në Kuvend interpelanca mes ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj, e thërritur nga deputeti i opozitës së re Artur Roshi, lidhur me dëbimin nga Shqipëria të shtetasit turk Harun Çelik.

Lleshaj tha se çështja nuk ka pse të shtrohet politike, dhe se kushdo që ka pretendime për dëbimin e Çelik, duhet ti drejtohet Gjykatës, ndërkohë që nuk munguan as përplasjet personale.

“Vendimi për dëbimin e të huajve s’merret nga ministri i Brendshëm, vendimet e dëbimit janë administrative që merren nga institucionet përkatëse. Në rastin konkret përgjegjës janë drejtoritë vendore të policisë së kufirit e migracionit. Çdo vit nga Shqipëria dëbohen jo 1, 2, 5, por mijëra qytetarë të huaj që ndodhen në kushte të parregullta ligjore. Ka dy rrugë për dëbimin, ose largim vullnetar ose i detyruar
Me detyrim janë larguar 45 qytetarë të huaj. Ka me mijëra qytetarë shqiptarë që dëbohen nga vendet e BE drejt Shqipërisë për të njëjtat arsye. 9934 qytetarë janë dëbuar nga BE në 2018. por juve ju ka kapur vemendje vetem nje qytetar turl , feleminderit se edhe shtetasit turq duhet ta meritojnë vëmendjen tone, por më mirë të ezauroheshin hapa të tjere ligjore se kemi të bëjmë me një proces administrativ, të kishit kërkuar një hetim administrativ, para se të kërkonit që cështja të marrë dimension politik në Kuvend. Ose nëse kemi pasur shkelje penale mund të inicionit hetim penal. Harun Celik është ndaluar në Shqipëri në datën 8, s’ka qenë rezident në Shqipëri asnjëherë, nuk ka kerkuar azil, ky shtetas i gjetur në kushtet e shkeljes së ligjit është dënuar nga gjykata e Tiranës në 19. 12.19, kur është deklaruar fajtor për falsifikikm të dokumenteve me 13 muaj burgim. Madje kishim informacione se ka të dhëna se do përdorë territorin e Shqiperise për të kaluar në vende të treta, pra ka hyrë ilegalisht dhe ka të dhëna se do e përdorë këtë territor për kalimin në vende të treta”, tha Lleshaj.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej