Daka: Nga nesër ALNET mundëson staf lëvizës për kryerjen e tamponëve në pikat kufitare (film)

Duhet të lëçisni

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...

‘Rama në Tik Tok’/ Moderatorja e njohur “qan” për të: Të gjithë kryeministrat e botës janë budallenj, ky i joni është i zgjuar!

Këtë të shtunë në “Goca dhe Gra” ka qenë e ftuar moderatorja Ori Nebijaj. Ajo ka diskutuar me Tean, Olesian dhe Kristën për temat...

Nga dita e nesërme skuadrat lëvizëse të laboratorëve ALNET do të shkojnë në pikat kufitare të Kapshticës dhe Kakavijës për të kryer testimet për qytetarët që presin të udhëtojnë drejt Greqisë.

Në një lidhje telefonike me ABC News, shefja e laboratorin në spitalin Amerikan Albana Daka tha se qytetarët që janë në shtëpi, mund të shkojnë në laboratorët e grupit ALNET në rrethe.

“Skuadrat lëvizëse të laboratorëve ALNET do shkojnë në dy pikat kufitare për të marrë tamponin për qytetarët që duan të ikin jashtë vendit.

Qytetarët që janë në shtëpi mund të shkojnë në pikat tona në Tiranë dhe rrethe dhe do të marrin përgjigjen e tamponëve brenda 24 orëve.

Nesër në mëngjes do jemi gati me ambulancat dhe qendrat tona lëvizëse për të shkuar në dy pikat kufitare.

Ne mund të bëjmë deri në 1500 tamponë në ditë dhe po organizohemi që në ditët në vijim të shtojmë testet dhe infrastrukturën”, tha Daka.

Daka u shpreh se tamponët do të merren përgjatë orëve të paradites dhe do të dërgohen në laboratorë në orët e pasdites në mënyrë që pëgjigja të dalë mëngjesin e nesërm.

“Ne kemi një përvojë në marrjen e tamponëve, ndërsa stafi testohet çdo një javë.

Tamponët do të merren nga ora 07:30 deri në 15:00 në mënyrë që përgjigja të mund të dalë të nesërmen. Kushtet vendosen nga stafi që merr mostrat, dhe nuk ka nevojë për asnjë kusht paraprak.

Jemi në muaj të nxehtë, megjithatë po jetojmë një situatë të jashtëzakonshme dhe mendoj se distancimi është i nevojshëm. Kjo nuk po zbatohet dhe po pasqyrohet edhe në shifrat e infeksioneve”, u shpreh Daka./abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...

‘Rama në Tik Tok’/ Moderatorja e njohur “qan” për të: Të gjithë kryeministrat e botës janë budallenj, ky i joni është i zgjuar!

Këtë të shtunë në “Goca dhe Gra” ka qenë e ftuar moderatorja Ori Nebijaj. Ajo ka diskutuar me Tean, Olesian dhe Kristën për temat...

Shtatë viktima dhe 629 të infektuar me Covid në 24 orët e fundit

Vijon të jetë problematike situate e pandemisë në vend. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sot shtatë humbje jete si pasojë e Covid. Në 24 orët...