COVID-19/ Mjekja Albana Daka tregon rëndësinë e marrjes së vitaminave

Duhet të lëçisni

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...

‘Rama në Tik Tok’/ Moderatorja e njohur “qan” për të: Të gjithë kryeministrat e botës janë budallenj, ky i joni është i zgjuar!

Këtë të shtunë në “Goca dhe Gra” ka qenë e ftuar moderatorja Ori Nebijaj. Ajo ka diskutuar me Tean, Olesian dhe Kristën për temat...

Mjekja në Spitalin Amerikan, Albana Daka shpjegoi në emisionin “Abc-ja e mëngjesit” rëndësinë e marrjes së vitaminave dhe suplementeve kundër Covid-19. Daka u shpreh se marrja e tyre në sasi të caktuara është e rëndësishme për të ndihmuar në forcimin e sistemit imunitar, për të parandaluar gripin por dhe virusin.

Gjithashtu, mjekja shtoi se pasi mund të kenë efekte anësore siç është dhimbja e stomakut si dhe mund të shoqërohet me diarre sidomos nëse tejkalohet sasia e rekomanduar e vitaminës C. Duke marrë shkas nga fakti se shumë njerëz të infektuar me virus përdorin antibiotikët, mjekja u shpreh se përdorimi i tyre nuk është i rekomandueshëm.

“Studimet kanë treguar se vitamina D është një stimulues i sistemit imunitar dhe na ruan nga infeksionet respiratore të traktit të sipërm. Na ruan nga bronkitet e thjeshta por gjithashtu studimet gjatë pandemisë tregojnë se marrja e saj në doza spitalore tek një person me formë të rëndë të Covid është parë që ul simptomat sepse forcon sistemin imunitar dhe reagon për të ulur simptomat e Covid-19. Vitamina C po ashtu sugjerohet në muajt e ftohtë të vitit, për t’u ruajtur nga griprat stinorë. Duke qenë se e dimë se ushqyerja është pak problematike dhe nga modifikimet e ushqimeve të konservuara atëherë dhe minerale janë në sasi jo korrekte në ushqime që domethënë që në periudha të ftohta të vitit duhet t’i marrim në formën e suplementeve. Sugjerohet 200-500 ml në ditë tek të rriturit. N kushte spitalore doza të larta të vitaminës deri në 10 gramë në ditë dhe në kushte shtëpie deri në 3 gramë pasi është parë që ul simptomat e Covid. Dhe zinku është një element në kushtet e parandalimit si të gripit dhe Covid, është parë që në doza 200-400 ml është i mirë për sistemin imunitar.“, shpjegoi mjekja.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...

‘Rama në Tik Tok’/ Moderatorja e njohur “qan” për të: Të gjithë kryeministrat e botës janë budallenj, ky i joni është i zgjuar!

Këtë të shtunë në “Goca dhe Gra” ka qenë e ftuar moderatorja Ori Nebijaj. Ajo ka diskutuar me Tean, Olesian dhe Kristën për temat...

Shtatë viktima dhe 629 të infektuar me Covid në 24 orët e fundit

Vijon të jetë problematike situate e pandemisë në vend. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sot shtatë humbje jete si pasojë e Covid. Në 24 orët...