Çfarë do të na sjellë Jozefina Topalli në politikë?

Duhet të lëçisni

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Zbulohet misteri i satelitëve mbi qiellin shqiptar (film)

Qytetarët e Elbasanit, Korçës, Beratit dhe disa qyteteve të tjera të Shqipërisë mbrëmjen e djeshme ishin më sytë nga qielli, për shkak të disa objekteve...

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Nga Mentor Kikia

Unë kam respekt për Jozefina Topallin. Nuk kam njohje të drejtëpërdrejtë, mbaj mend ta kem takur gjithsej nja dy herë personalisht. Edhe pse vlerësimet janë çështje konsideratash personale, unë e kam konsideruar gjithmonë si një grua dhe politikane të fortë, që meritonte të drejtonte partinë ku ka kontribuar vite me radhë.

Por, vendimin e saj për t’u rikthyer, apo vazhduar kontributin politik me një parti të re, unë siqerisht nuk e kuptoj. Nuk jam kundër nismave, ngado të vijnë ato. Unë bëj pjesë tek njerëzit që e kam thënë çdo herë e me zë të lartë se Shqipëria ka nevojë për një aktor të tjetër për të thyer dyshen e rrotacionit PD(+LSI) – PS(+LSI).

Por, kjo nuk mund të jetë zonja Topalli. Megjithëkëtë, është e drejta e saj të hidhet në fushë me një ekip të ri.

Por, sërish pyetjet që bëj janë:

Çfarë të reje do të sjellë ajo në politikën shqiptare?

Nëse ajo ka ide shumë të mira për këtë vend, çfarë e pengoi t’i prezantonte apo realizonte për 25 vjet sa ka qenë në forumet më të larta në PD?

Për çfarë dhe me çfarë premtimesh do ua kërkojë ajo votat shqiptarëve?

Çfarë kauzash dhe idealesh të reja do të ketë ajo sot, pas afro 30 vjetësh në majat më të larta të politikës dhe pushtetit?

Në të njëjtat kushte janë edhe simotrat e tjera, parti të dala nga PD pasi drejtimin aty e mori Basha.

Sinqerisht, nuk jam i shqetësuar se ajo do të dobësojë PD-në, dhe i konsideroj si veprime të ulëta sulmet që PD po bën sot kundër saj. Por, jam i shqetësuar, sepse sa herë krijohen kushtet dhe bëhet ulëritëse nevoja për aktorë të vertetë që të mund të sjellin ndryshime reale, të prodhojnë alternativa të reja, ide të reja për ekonominë dhe vendin, politikën shqiptare e zënë dhimbjet e lindjes dhe pjell kësi krijesash.

Unë do të doja shumë që partia e re e Topallit të ngjallte dhe frymëzonte shpresë, të shërbente si një referim për ata që duan të jetojnë dhe kontribojnë në vendin e tyre.

Por, sërish s’më lë pyetja: Ku ndryshon Jozefina e “re” nga ajo e “vjetra”? Çfarë do të bëjë më shumë e më mirë sot, kur ka patur të gjithë kohën e duhur për ta bërë këtë?

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Zbulohet misteri i satelitëve mbi qiellin shqiptar (film)

Qytetarët e Elbasanit, Korçës, Beratit dhe disa qyteteve të tjera të Shqipërisë mbrëmjen e djeshme ishin më sytë nga qielli, për shkak të disa objekteve...

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...