Catanzaro: Derra, klinika dhe qiellgërvishtëse. Gallo në pushtimin e Shqipërisë

Duhet të lëçisni

Mblidhet komiteti i ekspertëve, Fico: 79% e rasteve në dy javët e fundit të moshave nga 24-54 vjeç

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico ka folur në mbledhjen e komitetit të ekspertëve për situatën e COVID-19 në vend. “Kemi qenë tejet të vëmendshëm në...

Minatori humbi jetën, arrestohet armatori i minierës në Bulqizë, procedohet brigadieri

Minatori Fiqiri Karaj humbi jetën ditën e djeshme ndërsa punonte në një nga galeritë e zonës D në një minierë të Bulqizës. Në lidhje me ngjarjen, policia...

Nis vaksinimi i mjekëve dhe infermierëve në Berat

Këtë të enjte pritet që fushata e vaksinimit të fillojë dhe në Berat. Raportohet se vaksinimi do të bëhet në hollin e Pallatit të Kulturës...

Atentati mafioz në mes të Tiranës, kush është i famshmi Behar Sofia

Të tjera detaje dalin në dritë nga atentati mafioz që iu bë sot në mes të Tiranës një 65-vjeçari nga Berati, i cili mbeti...

Nga qiellgërvishtëset te derrat, shoqata e drejtuar nga sipërmarrësi Antonio Gallo ishte e gatshme të pushtonte Shqipërinë me mocarela për t’ia dhënë shefit të policisë së Tiranës.

Vendi në anën tjetër të Adriatikut do të ishte si “Kalabria në vitet ’60 … gjithçka duhet të bëhet … hekurudha …”.

Gallo pasi u lakua nga operacioni i Dda të Catanzaro “Borderland” fillon të mendojë për fillimin e një aktiviteti sipërmarrës në Shqipëri.

Projekti përfshin këshilltarin komunal të atëhershëm të Catanzaro Tommaso Brutto dhe djalin e tij Saverio, këshilltar i Komunës së Simeri Crichi. “Princi” do të kishte menduar të vendoste kryeqytetin, por ai kishte urgjencën e dikujt për të kontrolluar veprimtarinë hetimore që po zhvillohej mbi të.

Të “shëmtuarit” shfaqen me njeriun e duhur: Marshalli i Guardia di Finanza Ercole D’Alessandro. Oficeri i flakëve të verdha gjithashtu pretendon të gjejë “hyrje” në organe dhe ministri të huaja, për të siguruar përfundimin me sukses të nismës sipërmarrëse.

Për këtë rol, ushtarit do të paguhej 30-40,000 euro në vit, të cilat nënoficeri do të dorëzohej përmes aksioneve të marra nga djali i tij Luciano D’Alessandro.

Me shtimin e një partneri shqiptar, grupi niset për të pushtuar vendin e shqiponjave.

/Calabria Gazzetta Del Sud/

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Mblidhet komiteti i ekspertëve, Fico: 79% e rasteve në dy javët e fundit të moshave nga 24-54 vjeç

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico ka folur në mbledhjen e komitetit të ekspertëve për situatën e COVID-19 në vend. “Kemi qenë tejet të vëmendshëm në...

Minatori humbi jetën, arrestohet armatori i minierës në Bulqizë, procedohet brigadieri

Minatori Fiqiri Karaj humbi jetën ditën e djeshme ndërsa punonte në një nga galeritë e zonës D në një minierë të Bulqizës. Në lidhje me ngjarjen, policia...

Nis vaksinimi i mjekëve dhe infermierëve në Berat

Këtë të enjte pritet që fushata e vaksinimit të fillojë dhe në Berat. Raportohet se vaksinimi do të bëhet në hollin e Pallatit të Kulturës...

Atentati mafioz në mes të Tiranës, kush është i famshmi Behar Sofia

Të tjera detaje dalin në dritë nga atentati mafioz që iu bë sot në mes të Tiranës një 65-vjeçari nga Berati, i cili mbeti...

Basha takim me biznesin në Durrës: Individë të kualifikuar janë detyruar të largohen

Lideri i opozitës Lulzim Basha ka vijuar edhe ditën e sotme takimet me qytetarë, biznese, familjare, duke u njohur nga afër me sfidat e...