Bëjeni më të këndshme festën për ju dhe fëmijët tuaj me “biskotat e Halloween”

Duhet të lëçisni

15 viktima dhe 356 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut bën me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 1.906 teste, prej të cilave 356...

Shqipëria shpalli “non grata” diplomatin, reagon Rusia: Tirana bëri 2 shkelje

Shqipëria shpalli sot “non grata” dhe dëboi diplomatin rus, Alexey Krivosheev. Ambasada ruse në Tiranë ka reaguar pas dëbimit të diplomatit me argumentin se shkeli...

Greqia dyfishon kufirin detar, Idrizi: Keqardhje që bifteku i ministrave në Dubai u komentua më shumë

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi e ka cilësuar të djeshmen një ditë të errë për Shqipërinë, pasi Parlamenti grek miratoi projekt-ligjin për zgjerimin nga...

Vaksina Pfizer, Manastirliu: 40.000 doza brenda shkurtit, të tjerat në Korrik

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se sipas kontratës me Pfizer, në Shqipëri do të vijnë deri në shkurt më shumë se 40 mijë...

Bëjini vetë ëmbëlsirat e një feste kaq të dashur, sidomos për fëmijët. Përgatitini bashkë me to dhe lëreni fantazinë t’ju drejtojë për të përgatitur biskota të shijshme dhe të këndshme.

Përbërësit

 • 100 gr gjalpë (i butë pa kripë)
 • 100 gr sheqer pluhur
 • 1 kokërr vezë
 • 275 gr miell
 • 5 gr vanilje
 • 400 gr krem ëmbëlsirash
 • 60 ml ujë
 • 3 pika ngjyrues ushqimor
Përgatitja
 1. Ngrohni paraprakisht furrën në temperaturën 190 C.
 2. Përgatitni tavën në të cilën do të piqni biskotat, duke i vendosur sipër një letër kuzhine.
 3. Në mikser rrihni së bashku gjalpin me sheqerin deri sa të krijohet një masë e ngjashme me brumin.
 4. Shtoni vezën dhe vaniljen, vazhdoni ta rrihni sërish masën.
 5. Hiqeni masën nga mikseri dhe bashkojeni me miellin.
 6. Filloni ta punoni deri sa të jetë formuar masa homogjene e brumit.Kujdes kokrrizat e miellit.
 7. Hapni një petë brumi me trashësi 1 cm. Me anën e një forme Halloween-i filloni të prisni biskotat.
 8. Vendosini në tavën e pjekjes dhe piqini 8-9 minuta, derisa ato të kenë marrë një ngjyrë. të lehtë kafe. Kujdes mos i piqni më shumë sesa duhet!
 9. Nxirrini nga furra dhe lërini të pushojnë për gati 5 minuta.
 10. Përgatitja e dekorit: Hedhim sheqerin pluhur në mikser, shtojmë ujin dhe e rrahim me rrahëse elektrike derisa të krijohet një masë e butë deri diku e lëngshme.
 11. Hedhim 3-4 pika ngjyrues ushqimor dhe e përziejmë edhe pak në mënyrë që ngjyra të përhapet mirë.
 12. Fillojmë me dekorin e biskotave sipas fantazisë.

/Revista Shije

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

15 viktima dhe 356 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut bën me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 1.906 teste, prej të cilave 356...

Shqipëria shpalli “non grata” diplomatin, reagon Rusia: Tirana bëri 2 shkelje

Shqipëria shpalli sot “non grata” dhe dëboi diplomatin rus, Alexey Krivosheev. Ambasada ruse në Tiranë ka reaguar pas dëbimit të diplomatit me argumentin se shkeli...

Greqia dyfishon kufirin detar, Idrizi: Keqardhje që bifteku i ministrave në Dubai u komentua më shumë

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi e ka cilësuar të djeshmen një ditë të errë për Shqipërinë, pasi Parlamenti grek miratoi projekt-ligjin për zgjerimin nga...

Vaksina Pfizer, Manastirliu: 40.000 doza brenda shkurtit, të tjerat në Korrik

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se sipas kontratës me Pfizer, në Shqipëri do të vijnë deri në shkurt më shumë se 40 mijë...

“Bebi juaj ka vdekur pas lindjes”, infermierët mashtronin nënat dhe iu shisnin foshnjet për 5000 euro

Anëtarët e një sindikate e konsideruar "korrje foshnjash" dhe trafikim të fëmijëve janë arrestuar në Gana. Këto arrestime vijnë pas një operacioni të ashpër ku...