BE sanksionon Kinën për herë të parë që pas vitit 1989, shkak bëhet shkelja e të ‘Drejtave të Njeriut’

Duhet të lëçisni

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Për herë të parë në më shumë se 30 vite, Bashkimi Europian ka vendosur të sanksionojë Kinën.

Masat ndaj katër zyrtarëve kinezë dhe një enti vijnë pas akuzave për pretendime të shkeljeve të njeriut ndaj minoritetit mysliman të Ujgurëve të Kinës.

Prej disa muajsh komuniteti ndërkombëtar ka pasur dyshime të forta për abuzime serioze si ndalime arbitrare masive, tortura, indoktrinim politike me dhunë, që po ndodhin në kampet e përqendrimit në krahinën autonome Xingjian.

Kina ka mohuar të gjitha akuzat.

Lëvizja vjen si masa e parë ndëshkuese ndaj Pekinit që prej embargos së armëve të vendosur në 1989, nga 12 vendet e atëhershme anëtare ndaj Kinës, si pasojë e dhunës në Sheshin Tiananmen, masë e cila është në fuqi ende sot e kësaj dite.

Në total, ministrat e jashtëm të BE ranë dakord për sanksionimin e 11 personave dhe 4 enteve përgjegjës për shkelje serioze në Kinë, Korenë e Veriut, Libi, Rusi, Sudani i Jugut dhe Eritre.

Masa u hyri në fuqi të hënën pasi u publikua në Fletoren Zyrtare të Bashkimit Europian.

Sanksionet përfshijnë ndalimin e udhëtimeve dhe ngrirjen e aseteve në BE.

Mekanizma e re, ose siç njihet ndryshe Akti i Magnitsky, u miratua në dhjetor dhe është përdorur dhe një herë tjetër për të sanksionuar katër zyrtarë rus të përfshirë në procese gjyqësore kundër Alexei Navalny, kryetarit të opozitës në Rusi.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Kurti në Vjenë: Kosova dhe Serbia të bëjnë deklaratë të paqes me zotim për mos-sulmim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, këtë të premte ka qenë pjesë e Samitit të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, i cili është mbajtur në...