Basha: Pas 25 prillit, vendimi i parë i PD do të jetë rimbursimi i familjeve që e kuruan në shtëpi sëmundjen

Duhet të lëçisni

Policia Rrugore kontrolle në Gjirokastër, 45 gjoba për shoferët që s’mbanin rripin e sigurimit

Policia e Gjirokastrës njofton se në javën që lamë pas ka arrestuar tre shoferë, ka pezulluar 4 patenta dhe janë vendosur 367 gjoba. Në prangat...

Vrau dhe hodhi në kanal fqinjën, Fetah Marra: Më kishte 60 mijë lekë borxh për bagëtitë

Zbardhet shkaku i vrasjes së 63- vjecares Fatime Suli në Kuçovë. Vrasësi Fetah Marra ka dëshmuar para grupeve hetimore se viktima i kishte borxh...

Zgjedhjet në 6 bashkitë/ Rama zhvillon mbledhje me drejtuesit politik të PS-së

Pas mbledhjes me grupin parlamentar të Partisë Socialiste, Edi Rama ndez ‘motorët’ për zgjedhjet e pjesshme lokale që do të mbahen në 6 bashki...

Vrasja e efektivit Santiago Malko, SPAK kërkon 12 vite burg Bledi Tetën

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar dënimin me 12 vite burgim të Bledar Tetës, i cili u arrestua pas vrasjes së ish-efektivit Santiago Malko në...

Kryedemokrati Lulzim Basha, tha se vendimi i parë që do të marrë pas 25 prillit, do të jetë rimbursimi i familjeve që kanë shpenzuar shumë para për t’u kuruar nga COVID-19.

Në një takim me banorët e Njësisë 3 në kryeqytet, Basha theksoi se COVID-19 ka shkatërruar shumë familje shqiptare, e sipas tij, është detyrë e qeverisë për të rimbursuar qytetarët.

“Me siguri si çdo familje s’keni marrë rimbursim. Po ecja para se të vija këtu dhe u futa në farmaci, shpenzimet që familjet shqiptare kanë bërë për t’u kuruar vetë nga korona i ka shkatërruar tërësisht. Gjëja e parë që PD do të bëjë është që do të rimbursojë të gjitha shpenzimet që janë bërë nga kurimi i COVID-19. Është një peshë e jashtëzakonshme e buxhetit të familjeve. Po ata që paguajnë oksigjenin, skanerin, bëjnë disa analiza. Një çift prej dy vetash, të moshuar, që takova para disa vitesh thanë kemi shpenzuar 2.5 milionë lekë të vjetra për t’u kuruar. E përsëris serish, gjëja e parë që PD do të bëjë kur të kthehet në pushtet do të jetë miratimi i një pakete rimbursimi për familjet që janë kuruar në shtëpi nga COVID”, tha Basha.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Policia Rrugore kontrolle në Gjirokastër, 45 gjoba për shoferët që s’mbanin rripin e sigurimit

Policia e Gjirokastrës njofton se në javën që lamë pas ka arrestuar tre shoferë, ka pezulluar 4 patenta dhe janë vendosur 367 gjoba. Në prangat...

Vrau dhe hodhi në kanal fqinjën, Fetah Marra: Më kishte 60 mijë lekë borxh për bagëtitë

Zbardhet shkaku i vrasjes së 63- vjecares Fatime Suli në Kuçovë. Vrasësi Fetah Marra ka dëshmuar para grupeve hetimore se viktima i kishte borxh...

Zgjedhjet në 6 bashkitë/ Rama zhvillon mbledhje me drejtuesit politik të PS-së

Pas mbledhjes me grupin parlamentar të Partisë Socialiste, Edi Rama ndez ‘motorët’ për zgjedhjet e pjesshme lokale që do të mbahen në 6 bashki...

Vrasja e efektivit Santiago Malko, SPAK kërkon 12 vite burg Bledi Tetën

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar dënimin me 12 vite burgim të Bledar Tetës, i cili u arrestua pas vrasjes së ish-efektivit Santiago Malko në...

Zgjedhjet e 6 Marsit, KQZ cakton anëtarët e partive në KZAZ

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka hedhur shortin për anëtarin e 7-të në KZAZ-të për 6 bashkitë ku do të mbahen zgjedhjet e pjesshme vendore. Tre...