Balla ndryshon në minutat e fundit paketën “anti-shpifje”, të kërcënuara edhe televizionet

Duhet të lëçisni

Big Basta: Industria e muzikës në Shqipëri pa mbështetje, po pështyhet qëllimisht mbi atë vend

Këngëtari i njohur shqiptar Big Basta është shkëputur prej një periudhe të gjatë nga muzika.  Reperi dhe partnerja e tij, Vesa Luma u larguan nga Shqipëria...

Refuzimi i Merkel për Edi Ramën, fundi i palavdishëm i “mbështetjes ndërkombëtare” ndaj “liderit global”!

Nga Aleksandër Biberaj REFUZIMI I MERKEL PËR EDI RAMËN FUNDI I PALAVDISHËM I "MBËSHTETJES NDËRKOMBËTARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"! MEQËNËSE EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I...

Pjesë e kartelit të drogës, jepet vendimin për një nga të arrestuarit e operacionit “Los Blancos”

Gjykata Penale e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg” me afat 40 ditor për Gentian Manajn, i arrestuan në kuadër të...

Rama: Vendimmarrja varet nga dinamikat e brendshme të BE

Kryeministri Edi Rama flet në një intervistë për DW për dyzimet gjermane ndaj konferencës së parë për negociatat me BE, zgjedhjet në Shqipëri dhe...

Në minutat e fundit, mazhoranca ka bërë disa ndryshime përmes një amendamenti të ballës në sekondat e fundit para se ligji “anti-shpifje” të votohej në Parlament.

Ndryshimet e fundit i japin AMA-s të drejtën për tu hequr, pezulluar, shkurtuar apo hequr licencën kanaleve televizive dhe radiove për shkelje të parashikuara në paketën “anti-shpifje”.

Kujtojmë se pasditen e sotme Kuvendi miratoi me 82 vota pro “Paketën Antishpifje”, duke e bërë kështu Ramën kryeredaktor të të gjitha lajmeve.

Amendamenti i Ballës në Parlament:

Në nenin 132 në pikat c, ç dhe d, që ishin vetëm, pezullim, ulje e kohëzgjatjesh dhe heqje e licencës ose autorizimit, shtohet edhe fjala “për ofruesit e shërbimeve audio dhe audio-vizive”.

Pra pezullim të përkohshëm të licencës dhe/ose autorizimit (shtohet) për ofruesit e shërbimeve audio dhe audio-vizive

ç. uljen e kohëzgjatjes së vlefshmërisë së licencës dhe/ose autorizimit (shtohet) për ofruesit e shërbimeve audio dhe audio-vizive

heqje të licencës dhe/ose autorizimit (shtohet) për ofruesit e shërbimeve audio dhe audio-vizive

Cka do të thotë se në rast të shkeljeve të dispozitave të ligjit dhe aketeve nënligjore që do të dalin më tej të paketës “anti-shpifje” do të jenë të detyruar t’i zbatojnë edhe televizionet, në të kundërt, në rast të mos zbatimit të tyre, do të gjobiten ose do të arrihet deri në heqje të licencave të tyre.

Ndryshime këto që shpëtojnë portalet nga mbyllja, por që kthehen në një rrezik real për televizionet të cilët mund të mbyllen me vendim të AMA-s.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Big Basta: Industria e muzikës në Shqipëri pa mbështetje, po pështyhet qëllimisht mbi atë vend

Këngëtari i njohur shqiptar Big Basta është shkëputur prej një periudhe të gjatë nga muzika.  Reperi dhe partnerja e tij, Vesa Luma u larguan nga Shqipëria...

Refuzimi i Merkel për Edi Ramën, fundi i palavdishëm i “mbështetjes ndërkombëtare” ndaj “liderit global”!

Nga Aleksandër Biberaj REFUZIMI I MERKEL PËR EDI RAMËN FUNDI I PALAVDISHËM I "MBËSHTETJES NDËRKOMBËTARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"! MEQËNËSE EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I...

Pjesë e kartelit të drogës, jepet vendimin për një nga të arrestuarit e operacionit “Los Blancos”

Gjykata Penale e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg” me afat 40 ditor për Gentian Manajn, i arrestuan në kuadër të...

Rama: Vendimmarrja varet nga dinamikat e brendshme të BE

Kryeministri Edi Rama flet në një intervistë për DW për dyzimet gjermane ndaj konferencës së parë për negociatat me BE, zgjedhjet në Shqipëri dhe...

Zjarr në Bashkinë e Kamzës, merr flakë hyrja e institucionit

Një zjarr ka përfshirë parditen e sotme Bashkinë e Kamzës. Ish-kryebashkiaku Xhelal Mziu publikon videon nga bashkia, ku duket tymi dhe flaka në hyrje...