Artan Fuga: Tirana më ka dhembur kur u prishën lagjet ku bashkoheshin perlat e arkitekturës

Duhet të lëçisni

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Tabaku: 70% e shkollave dhe kopshteve të Tiranës pas tërmetit, nuk janë rindërtuar

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka nxjerrë të tjera fakte për procesin e rindërtimt në Tiranë. Këtë herë bëhet fjalë për institucionet arsimore në...

Akademiku Artan Fuga në “ABC e mëngjesit” u shpreh se pa një reformë për të gjithë industrinë e krijimit do të shohim një rrënim të vazhdueshëm.

Sipas tij sot ndodhemi në fazën e shkatërrimit. “Muret rrëzohen kur brenda nuk ka funksion”, u shpreh Fuga.

Problemi sqaroi akademiku Fuga fillon te shteti social.

“Sa më lart të ngjitesh në pushtet aq më i paditur bëhesh. Sipas shumë mendimtarëve Fuga shpjegoi se në klasën dominuese politike sundon metafora “ekip” një metaforë diktatoriale, më të cilën kërkohet të menaxhohet burokracia e shtetit. Në fakt duke sikur i bën të gjitha dhe ka nevojë për këshilltarët dhe ka nevojë për grupin e ekspertëve. Mendimet që mer nga ekspertët, janë ato mendime që ai do të dëgjojë. Kjo është drama e centralizimit”, u shpreh Fuga.

Më tej akademiku shtoi se për qytetet e mëdha siç është Tirana, rreziku është industria e ndërtimit që nëse nuk menaxhohet do të vazhdojë të shkaktojë probleme.

“Kjo industri ka nevojë të ndërtojë në qendër dhe nuk mund të ndërtojë në periferi, pasi vlera e produktit është shume e ulët. Në momentin që nuk ka vend ndërton në lartësi”, tha më tej Fuga.

Ndërsa më tej theksoi: Më ka dhembur Tirana kur u prishen lagjet ku bashkoheshin perlat e arkitekturës, ai qytetërimi që duhet të restaurohej, duhet të ruheshin perlat. Tani përse do të më dhembë më shumë teatri kur të gjitha vlerat e qytetit tim janë shkatërruar. Shpeshherë them sa të lumtur janë këta të rinj që nuk e dinë se si ka qenë Tirana që ne kemi njohur në rininë tonë dhe them se po ta dinin po ta ndjenin në lëkurë do ta kuptonin.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Tabaku: 70% e shkollave dhe kopshteve të Tiranës pas tërmetit, nuk janë rindërtuar

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka nxjerrë të tjera fakte për procesin e rindërtimt në Tiranë. Këtë herë bëhet fjalë për institucionet arsimore në...

U hap vetëm për plazhin, mbyllet Bypassi i Vlorës

Mbyllet Bypass i Vlorës. Pas hapjes provizore për shkak të sezonit turistik tashmë ky segment rrugor do të qëndrojë i mbyllur. Ende nuk ka...