Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Arrestohet për sulme seksuale themeluesi i “Wikileaks”

Nga Ejona 0

Paraditen e sotme ka rënë në pranga themeluesi i Wikileaks, Julian Assange.

Arrestimi ka ndodhur në ambasadën e Ekuadorit në Londër ku ai ishte strehuar shtatë vite më parë. Assange i ishte shmangur ekstradimit në Suedi ku akuzohej për sulme seksuale, akuze e cila është rrëzuar.

Ekuadori kishte refuzuar se fundmi të ofronte azilin për themeluesin e Wikileaks, faqe e cila publikoi të dhëna sekrete dhe kabllograme të qeverise amerikane, por jo vetëm. Pas kësaj u paralajmërua direkte arrestimi i Assange nga policia metropolitane, të cilët e shoqëruan Assange në një rajon policor për t’u përballur me gjykatën në Westminister sa me shpejt që të jetë e mundur.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej