7-vjeçari që do për ditëlindje një protezë, Spitali Amerikan mundëson ndërhyrjen e vështirë

Duhet të lëçisni

Zgjedhjet në Shqipëri: Fushata risi në formë, jo në përmbajtje

Fushata elektorale në Shqipëri është në kulmin e saj, por diskursi politik zhvillohet jo me përballje konceptesh politike, por mbetet në nivelin e sulmeve...

Plagosja e policit në Berat, arrestohen tre vëllezër, në kërkim i katërti

Policia e Beratit ka arrestuar tre vëllezërit, pas sherrit të ndodhur mbrëmjen e kaluar në një lokal, ku u plagos edhe një efektiv policie. Në...

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani marrin vendimin, ja kujt ia besojnë Shërbimin Sekret

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri, Albin Kurti, kanë emëruar Petrit Ajetin, Drejtor të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI). “Ajeti ka qenë aktiv...

Basha, bisedë me zv.Presidentin e KE: Në 100 ditët e para të qeverisjes hapim negociatat!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bisedë online më zv. Presidentin e Komisionit Europian, njëkohësisht Komisioner për Mënyrën Europiane të jetesës,...

Ronaldo Toluli është vogëlushi nga Fushë-Kruja që ka kryer plot 14 operacione në Turqi, pasi nuk ka njërën këmbë.

Historia e tij u trajtua në emisionin “ABC e Mëngjesit”, ku ka qenë gazetari Osman Stafa që ka ndjekur dhe prezantuar rastin.

Ai ka treguar se djali ka kërkuar dhuratë për ditëlindje një protezë, si rrallëherë nga fëmijët e tjerë. Ndërkohë ditën e premte, Ronaldo do të zhvillojë edhe një operacion shumë të vështirë, të mundësuar nga Spitali Amerikan.

Ronaldo ka bërë 14 operacione në Turqi pasi nuk ka këmbën. Pas 6 muajsh, ai do vendosi vetëm një protezë për të mos pasur problem.  Duke qenë se djali është në rritje, ai do të ketë një protezë të përshtatshëm. Nga mosha 7 vjeç deri në 20 vjeç, kam fol edhe me mjekët që do të jenë në kujdesin e këtyre. Unë kam vite që merrem me këto raste, por është hera e parë që hasem me një dëshirë të tillë.

Djali ka vështirësinë se është duke u rritur dhe nëna nuk mund ta mbaj dot më në krah. Edhe 14 operacionet që ka bërë djali, për nënën ishte një sfidë për të mos u dorëzuar. Këto 14 operacione kanë qenë vetëm për këmbën.

Ndërsa  të premte pritet të bëhet operacioni i mundësuar nga Spitali Amerikan.”, tha ndër të tjera Stafa.

Ndërkohë në një lidhje me Skype, vogëlushi Ronaldo dhe nëna e tij, Rudina kanë përshendetur ata që i kanë ndihmuar. Sakaq, kjo e fundit ka ndarë edhe vështirësitë ekonomike që haset çdo ditë.

“Djali ka lindur me probleme, ka bërë 14 operacione dhe kam vuajtur shumë. Kam vetëm një djalë dhe jam e divorcuar nga burri. Falenderoj Spitalin Amerikan që më mori përsipër djalin.

Përveç familjes sime më ka ndihmuar edhe ministria e Shëndetësisë në Stamboll, por tani nuk mundem më”, ka deklaruar Rudina. /abcnews.al

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Zgjedhjet në Shqipëri: Fushata risi në formë, jo në përmbajtje

Fushata elektorale në Shqipëri është në kulmin e saj, por diskursi politik zhvillohet jo me përballje konceptesh politike, por mbetet në nivelin e sulmeve...

Plagosja e policit në Berat, arrestohen tre vëllezër, në kërkim i katërti

Policia e Beratit ka arrestuar tre vëllezërit, pas sherrit të ndodhur mbrëmjen e kaluar në një lokal, ku u plagos edhe një efektiv policie. Në...

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani marrin vendimin, ja kujt ia besojnë Shërbimin Sekret

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri, Albin Kurti, kanë emëruar Petrit Ajetin, Drejtor të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI). “Ajeti ka qenë aktiv...

Basha, bisedë me zv.Presidentin e KE: Në 100 ditët e para të qeverisjes hapim negociatat!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bisedë online më zv. Presidentin e Komisionit Europian, njëkohësisht Komisioner për Mënyrën Europiane të jetesës,...

Plagosje me armë zjarri në Kavajë, plagoset në këmbë 34 vjeçari

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur mesnatën e kaluar në Kavajë. Policia njofton se është plagosur në këmbë shtetasi Sh. Sh., 34 vjeç, i...