4 Gabimet që femrat bëjnë në palestër

Duhet të lëçisni

Denoncimet për krime zgjedhore, SPAK: PD 50 kallëzime, Presidenti 18

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vlerësuar me përparësi të gjitha rastet e paraqitura nga subjekte të ndryshëm, që lidhen...

Gjykata refuzon kërkesën e Arbër Çekaj, braktis seancën në shenjë proteste, largon avokatët

Gjykata rrëzon kërkesën e Arbër Çekaj për të u gjykuar me procedurë të zakonshme. Më herët Çekaj i akuzuar për trafikun e kokainës në kontejnerët...

Nis vaksinimi kundër COVID-19 i deputetëve në Maqedoninë e Veriut, marrin Sputnik V

Në Maqedoninë e Veriut të premten ka nisur vaksinimi i deputetëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të...

Basha nga Shkodra: Të dielën sjellim ndryshimin! Fitorja më e madhe dhe më e bukur

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se të dielën, PD do të sjellë ndryshimin. Nga Shkodra, Basha thekson se më 25 prill, do të...

Shumica e femrave duan të ndihen të shëndetshme dhe fit, por në të vërtetë nuk janë të sigurta se si mund të arrihet kjo.

Në palestër, pjesa më e madhe nuk janë të sigurta për veglat që duhet të përdorin, nëse duhet të ngrenë pesha apo të bëjnë vetëm ushtrime kardio dhe të presin mrekulli. Nëse je edhe ti në këtë grup, shiko këtë listë gabimesh, fare të zakonshme, që femrat bëjnë në palestër.

1-Të fokusuara për të humbur peshë në kohë rekord

Shumë femra bëjnë ushtrime kardio në palestër, sepse e mendojnë si zonë të rehatshme – por ky është një gabim shumë i madh. “Trajnimi i peshës është shumë i rëndësishëm, mbi të gjitha, si një koncept psikologjik”, – shpjegon trajnerja Jessica Rumbaugh Gouthro duke shtuar se ushtrimet e palestrës duhet të shoqërohen edhe me daljet në natyrë. “Pastaj mund të flisni për rezultate!”

2-Nuk shkojnë në palestër me të tjerë

Sistemi i trupit punon! “Është shumë e rëndësishme të kesh mbështjetjen e njerëzve që ke rreth vetes, sepse të ndihmon të jesh më optimiste”, – shpjegon Gouthro. “Shko provoje tani dhe gjej dikë që të fillojë palestrën njëlloj me ty.”

3-Nuk dinë çfarë duan nga palestra

Nuk mund të kërkosh t’i arrish qëllimet, nëse nuk i ke fillimisht në mendje dhe pastaj të fillosh t’i praktikosh në palestër. “Nëse nuk di çfarë të bësh në palestër, duhet të ndjekësh një program të ushtruari për ato qëllime që ke “, – shpjegon Gouthro. “Nëse nuk je e sigurt cilat janë qëllimet, rekomandohet të mendosh pak më shumë për këtë. Mendo se pse do të shpenzosh kohë në palestër, për të kuptuar që koha aty nuk duhet të jetë kohë e humbur.

4-Përdorin veglat e gabuara

Ekspertët pajtohen me mendimin se vegla të tilla si ‘Step elliptical’ nuk ia vlen të shpenzosh kohën në palestër. 40 minuta step janë pothuaj asgjë para rezultateve më të mira që mund të marrësh duke ushtruar pak më shumë forcë.

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Denoncimet për krime zgjedhore, SPAK: PD 50 kallëzime, Presidenti 18

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vlerësuar me përparësi të gjitha rastet e paraqitura nga subjekte të ndryshëm, që lidhen...

Gjykata refuzon kërkesën e Arbër Çekaj, braktis seancën në shenjë proteste, largon avokatët

Gjykata rrëzon kërkesën e Arbër Çekaj për të u gjykuar me procedurë të zakonshme. Më herët Çekaj i akuzuar për trafikun e kokainës në kontejnerët...

Nis vaksinimi kundër COVID-19 i deputetëve në Maqedoninë e Veriut, marrin Sputnik V

Në Maqedoninë e Veriut të premten ka nisur vaksinimi i deputetëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të...

Basha nga Shkodra: Të dielën sjellim ndryshimin! Fitorja më e madhe dhe më e bukur

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se të dielën, PD do të sjellë ndryshimin. Nga Shkodra, Basha thekson se më 25 prill, do të...

Shpresa për reforma ka avulluar në Shqipëri

Gazeta me e madhe zvicerane "Neue Zürcher Zeitung" ka botuar mëngjesin e sotëm një shkrim për qeverinë Rama dhe për zgjedhjet e 25 prillit 2021. "Shpresa...