24 mars 1937/ Ndërroi jetë Vehbi Dibra, kleriku atdhetar që ia kushtoi jetën Zotit dhe Shqipërisë

Duhet të lëçisni

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Në 24 mars 1937 ndërroi jetë një ndër figurat më të mëdha jo vetëm të komunitetit mysliman, por edhe i kombit shqiptar, haxhi Vehbi Dibra.

Fatkeqësisht, historiografia komuniste është përpjekur që ta lërë në hije rolin historik që kanë luajtur shumë klerikë në të gjitha etapat e rëndësishme të kombit tonë.

Mes tyre spikat Vehbi Dibra, i cili jo vetëm njihej si komentuesi më i mirë i Kur’ani-t në gjuhën shqipe, por edhe i ka prirë popullit shqiptar duke marrë pjesë në Kongresin e Manastirit në vitin 1908, si dhe në Kongresin e Dibrës në 1909, ku edhe u zgjodh kryetar i kongresit.

Po ashtu, ai ishtë një ndër firmëtarët e Pavarësisë dhe u zgjodh si kryetari i parë i Kuvendit Shqiptar.

Ai i ka prirë krijimit të komunitetit të pavarur mysliman dhe në Kongresin e parë mysliman shqiptar të mbajtur më 1923 u zgjodh në krye të komunitetit.

Deri në fund të jetës ai ka kontribuar, jo vetëm si udhëheqës shpirtëror, por edhe si promovues i patriotizmit dhe harmonisë ndërfetare brenda kombit tonë.

Shpërndajeni këtë postim, nëse edhe ju mendoni se një figurë si Vehbi Dibra duhet ritrajtuar me respekin që meriton nga historiografia shqiptare.

* Marrë nga faqja e Shpëtim Idrizit

 

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Nuk gjetën asgjë, Bardhi përplaset me FNSH në Elbasan: Shkoni kapni bandat atje, jo këtu

Vetëm një orë përpara se Lulzim Basha të mbante mitingun përmbyllës të fushatës në Elbasan, një aksion blic i FNSH-së pasditen e sotme, pranë...