Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Tiranë/ Piramida kalon në pronësi të bashkisë, kthehet në qendër shumëfunksionale

Nga Rexhina Biba 0

Qendra Ndërkombëtare e Kulturës “Arbnori”, e njohur ndryshe si Piramida, do të kalojë në pronësi të Bashkisë së Tiranës.

Qeveria ka miratuar një vendim, i cili e transferon ndërtesën së bashku me truallin përreth nga Ministria e Kulturës në fondin e pronave të bashkisë së kryeqytetit.

Sipas vendimit, me kalimin në pronësi të bashkisë do të përdoret si qendër shumëfunksionale për organizimin e eventeve sociale, promovimin e artit, kulturës dhe të teknologjisë.

Godina u ngrit në fund të viteve ‘80 si muze për ish-diktatorin Enver Hoxha. Më pas, me ndryshimin e sistemit u shndërrua në qendër për kulturën dhe rininë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej