Ka than' i moçmi: 

"Shqiptarët tregojnë çka s'duhet, e fshehin atë çka e di e tërë bota."

- At Gjergj Fishta   

Shuhet Gilman Bakalli

Nga Klodiana 0

80 VJETORI I KADARE - Petagogu, Gilman Bakalli, duke folur gjate aktivitetit, "Dita e Kadaresa na UET”, me rastin e 80-vjetorit te shkrimtarit, Ismail Kadare, ku eshte prezantuar edhe Qendra e Studimeve te Letersise Shqipe "Kadare". /r/n/r/n80 ANNIVERSARY OF KADARE - Profesor Gilman Bakalli, speaks during the event, "Kadare's Day at UET " on the occasion of the 80 anniversary of the writer, Ismail Kadare.

Është ndarë nga jeta profesor Gilman Bakalli.

Mësohet se shkak është bërë një leukemi akute.

Megjithë ndërhyrjen e mjekëve nuk është bërë i mundur shpëtimi i tij.

Ai u nda nga jeta rreth orës 18.30 në moshën 49 vjeçare.

Bakalli ishte një nga personalitetet e fushës së filologjisë në Shqipëri dhe ishte diplomuar në Universitetin e Gracit në Austri.

Ai rihyri në jetën akademike pas një periudhe të shkurtër në politikë si deputet i Partisë Demokratike.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>