Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Rrezikohet xhubleta shqiptare, thesar 4-mijëvjeçar i njerëzimit

Nga Media 5

Ekzemplari më i rrallë në botë dhe e mbijetuara e për më shumë se 4 mijë vjetëve, xhubleta shqiptare, rrezikon të zhduket.

Ky ekzemplar i rrallë i etnografisë dhe kostumografisë shqiptare gjendet ende në trevat që përfshin Malësinë e Shkodrës deri në Mal të Zi e përreth Bjeshkëve të Nemuna.

Koleksionistja e njohur Linda Spahiu që ruan ekzemplarë të xhubletave dhe të tjera veshjeve popullore e objekteve etnografike bën apel për rrezikun e humbjes së kësaj trashëgimie.

“Janë disa zona të trashëgimisë kulturore është këmisha e Hasit dhe xhoka e Miriditës, të cilat janë objekte jo thjesht veshje që kanë nevojë  për një interpretim shumë kulturor, për një studim të thellë të gjerë. Nuk i përkasin vetëm pasurisë shqiptare, xhubleta ka pushuar së prodhuari në vitet  20-30 dhe kanë vdekur të gjithë mbartësit e sekretit të saj”, shprehet Linda.

/Shqiptarja.com/

Loading...

Komente (5)

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej