Ka than' i moçmi: 

“Shqiptarët nuk ndahen në të krishterë e në muhamedanë, po ndahen në dy anë: Ana e kombëtarëve, në të cilën ka shqiptarë nga të gjitha besimet, dhe ana e zuzarëve”.

                                    -Faik Konica

Prishja e banesave në Himarë, përplasje mes banorëve dhe policisë (film+foto)

Nga Klodiana 1

Banorët e Himarës janë përplasur me policinë, gjatë operacionit të IKMT për shembjen e banesave që preken nga projekti i Bashkisë për shëtitoren përgjatë bregdetit.

IKMT të shoqëruar nga forca të shumta policore, nisi mëngjesin e sotëm operacionin për shembjen e rreth 22 banesave për t’i hapur rrugë rikualifikimit urban të Himarës.

Deri tani mësohet se janë prishur tetë objekte kryesisht dyqane dhe mure rrethuese të shtëpive. Janë rreth 80 banesa të vjetra të cilat pritet të shemben nga realizimi i këtij projekti.

Vetë banorët e Himarës kanë kundërshtuar projektin duke e cilësuar atë si gjenocid, pasi sipas tyre nuk parashikohet dëmshpërblimi sipas ligjit.

Banorët e Himarës protestojnë me flamur grek e amerikan kundër prishjes së banesave.

Loading...

Komente (1)

  1. Ne qoftese jane ndertuar pa leje she shteti do te ndertoje dicka per te rregulluar qytetin she do prishen, himara eshte ne Shqiperi dhe jo ne Greqi

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej