Ka than' i moçmi: 

“Kur një komb e humb gjuhën, humb dhe veten"

                                                                                       -Sami Frasheri

Kroacia “ultimatum” Serbisë: Pa njohjen e Kosovës nuk hyn në BE

Nga Media 0

Ish-presidenti kroat, Ivo Josipoviç ka adresuar disa mesazhe të forta ndaj Beogradit.

Ai ka deklaruar preras se Serbia nuk mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian pa njohjen e shtetit të Kosovës.

Në një intervistë për gazetën serbe “Danas”, Josipoviç ka folur për marrëdhëniet në mes Serbisë dhe Kroacisë, por edhe raportet mes Kosovës dhe Serbisë.

“Hyrja e Serbisë në Bashkimin Evropian pa e njohur Kosovën do të thoshte se Kosova kurrë nuk do të anëtarësohej në BE. Një zvogëlim i tillë i projektit të një Evrope të bashkuar, për shumicën e anëtarëve të tanishëm të BE-së është i pranueshëm”, u shpreh ai.

http://www.gazetatema.net/2017/11/25/kroacia-ultimatum-serbise-pa-njohjen-e-kosoves-nuk-hyn-ne-be/

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej