Ka than' i moçmi: 

“Shqiptarët nuk ndahen në të krishterë e në muhamedanë, po ndahen në dy anë: Ana e kombëtarëve, në të cilën ka shqiptarë nga të gjitha besimet, dhe ana e zuzarëve”.

                                    -Faik Konica

Kosovë 1999/ Oxhaqet…

Nga Media 0

Nga Uran Krasniqi

Kur u kthyem veç oxhaqet kishin mbetur,
çdo gjë tjetër ishte bërë shkrumb e hi,
çdo të thoshte një shpjegim s’kishim gjetur,
dhe udhëtuam për të shkuar në mitologji.

Thoshim Zoti vetë deshi që ne të ruhemi,
Zeus ishte dhe Promethe që zjarrin njeriut i dha,
s’kishte dashur se s’kishte dashur të shuhemi
dhe oxhaqet e shtëpive tona si shenja i la.

P.S. Kjo më lart ishte një përpjekje për të thënë diçka lidhur me përshtypjen që na bënë oxhaqet e mbetura në këmbë në shtëpitë e djegura më 1999.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej