Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Fustanella e shqiptarëve veriorë rrëfen se grekët e vodhën nga shqiptarët (foto)

Nga 27-shi 0

Nga Armand Plaka

Fustanella e shqiptarëve veriorë! – Hasej deri në fillimshekullin e 20-të e më pas nuk shihet më. Më shumë shfaqet në të veshurën e shkodranëve katolikë, qytetarë, por haset sipas disa indicieve të tjera, deri në Kosovën veriorë. Sot, ka mbetur vetëm në Shqipërinë e jugut, edhe aty me kufizime, ndërsa në Greqi e cilësojnë veshje kombëtare, edhe pse tashmë s’ka asnjë dyshim se atë e morën nga shqiptarët.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej