Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Fjala “cheese” për djathin në anglisht vjen nga shqipja “gjizë”?

Nga 27-shi 1

Studiuesi i mirënjohur Fahri Xharra ka bërë këtë reflektim në një shënim të tij në fcb:

A e dini se anglezët i thonë djathit “cheese” (çizë) dhe kjo rrjedhë nga fjala shqipe “gjizë”.

Djathi si produkt dhe emër tek ne ka lindur shumë më vonë se gjiza.

Gjiza është një produkt i qumështit. Lloj bulmeti në trajtën e dromcave të buta e pak të ujshme, që përgatitet nga qumështi, kosi, dhalli ose hirra, duke i mpiksur e kulluar pasi zihen.

Cheese is a food derived from milk that is produced in a wide range of flavors, textures, and forms by coagulation of the milk protein casein. It comprises proteins and fat from milk, usually the milk of cows, buffalo, goats, or sheep. During production, the milk is usually acidified, and adding the enzyme rennet causes …

Burimi: Trilogjia e Sazan Gurit, libri i tretë

https://www.facebook.com/fahri.xharra

Loading...

Komente (1)

  1. A e dini se fjala Belgjike vjen nga Beli i Gjikes!!!!!!!

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej