Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Fasonët rritën eksportet/ Ekonomi: Paketa fiskale i dha efektet

Nga Rexhina Biba 0

Sipas ministres së Zhvillimit Ekonomik, Milva Ekonomi, paketa e qeverisë për mbështetjen e biznesit fason, e miratuar vitin që shkoi, ka dhënë efekte në zhvillimin e këtij sektori. Eksportet janë rritur në sasi dhe në vlerë.

Ekonomi tha se rritja e eksportit në industrinë fasone në vitin 2015 është rritur me 5% në krahasim me vitin 2014, dhe në vitin 2016 është rritur me 21% në krahasim me vitin 2015.

Gjithashtu ministrja e Zhvillimit Ekonomik raporton se në 2016 janë shtuar 3.800 vende pune në fasoneri, duke e çuar në 38 mijë numrin total të të punësuarve në këtë sektor.

Zonja Ekonomi ishte në përurimin e një biznesi të ri fason me investitor italian në qytetin e Fierit, që merret me përpunimin e tekstileve speciale në fushën e higjenës.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej