Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Dreka e parë pa motrën

Nga Media 0

Nga Izet Sarajliç

E tmerrshme është dreka e parë pa motrën
të cilën e ke dashur, e cila të ka dashur,
te e cila ke banuar për shkak se mbi banesën tënde binin granata,
me të cilën ke ndarë
dyzet ditët më të rënda të jetës.

I tmerrshëm është ai vendi i zbrazët pranë sofrës.

Dreka është sërish njëfarë qulli si dje,
por s’bëhet fjalë për drekë.

Fjala është për një pjatë më pak,
për një copë bukë më pak,
për një gotë ujë më pak.

Në të vërtetë,
fjala është për një banor të Sarajevës më pak
edhe ashtu
vetëm disa kemi mbetur.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej