Ka than' i moçmi: 

Shqiptarët do t'i fitojnë të gjitha betejat pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre".
 

                                                                                        -Mit'hat Frashëri

Derbi relike… në Londër mund të shohësh gjithçka

Nga 27-shi 0

Nga një Angli – Skoci, derbi më i vjetër në botë, mund të presësh gjithçka. Duke filluar nga solidariteti i tifozëve të dy vendeve, për të respektuar datën 11 nëntor (ose 11.11.11), që është edhe dita e përkujtimit të të rënëve në Luftën e Parë Botërore. Aq e shenjtë është kjo datë për të gjithë britanikët, saqë të dy federatat injoruan paralajmërimin e FIFA-s për sanksione, në rast se stampohen në uniforma pa autorizim lulkuqe (symbol i ditës përkujtimore), apo mbahen shiritë të zinj.

26

Por kishte edhe të tjera; ndeshje shumë entuziaste futbolli, alkool pafund dhe përplasje të tifozëve me njëri-tjetrin dhe policinë. Por asnjë nuk pranonte të largohej nga stadiumi, madje edhe ata që u mbuluan në gjak. Skocezët kishin mbërritur shpejt në shatërvanin Trafalgar, ku kishte interes për gjithçka, madje edhe për zgjedhjen e presidentit të SHBA-ve, që e kanë përshëndetur duke ngritur fustanellat e tyre.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej