Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zv.ministrja e Drejtësisë injoron AMA-n: Duhen marrë masa për portalet

Nga Klodiana 0

Në Komisionin e Ligjeve është diskutuar sot lidhur me projektligjin e ndryshuar për mediat audiovizive, ku është thërritur për të raportuar zëvendësministrja e drejtësisë Fjoralba Caka, e cila ngriti shqetësimet mbi portalet.

Caka tha se duhet të bëhet transparenca e pronësisë së mediave, ndërsa shton se ka një përmirësim të draftit pas konsultimeve me përfaqësues të BE-së dhe OSBE-së.

Kujtojmë se AMA e rrëzoi këtë draft me shumicë votash, por ky vendim i tyre duket se nuk do të merret parasysh nga ana e qeverisë, dhe projektligji do të kalojë për votim në Kuvend.

“Portalet mediatike nuk i kanë të regjistruar të punesuarit, është e nevojshme që gazetarët të kenë një kontratë të rregullt pune. Duhet të bëhet transparencë mbi pronësinë e mediave, pasi mosregjistrimi i portaleve mund të ndikojë te opinion publik. Përmes regjishtrimit të portaleve, u japim mundësine qytetarëve që për lajmet e rremë të padisin portalin. Jemi këshilluar me OSBE dhe BE, ka pasur përmirësime nga drafti i parë”, tha Caka në Komision.

Sipas 3 anëtarëve të AMA-s, propozimet e qeverisë ndrydhin lirinë dhe zhvillimin e medias informative online.

“Propozimet e qeverisë anashkalojnë një nga parimet më të rëndësishme të medias së shkruar atë të vetrregullimit ndërkohë që aktet ndërkombëtare dhe veçmas direktiva e BE për mediat audiovizive inkurajon edhe vetë rregullatorët ti japin përparësi këtij parimi. Fatkeqësisht ndryshimet në ligj nuk janë mbështetur mbi këto praktika të vendeve të lira dhe demokratike duke i dhënë AMA, një institucioni të pavarur parlamentar ndër të tjera edhe kompetenca për vlerësimin e përmbajtjes editoriale të mediave”, thuhet në reagimin e 3 anëtarëve të Bordit të AMA.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej