Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zjarret rrezikojnë Australian Open. Ajri i rënduar, tenistëve iu bie të fikët

Nga 27-shi 0

Emergjenca e zjarreve që kanë pushtuar Australinë ka tronditur edhe turneun e parë Grand Slem të tenisit botëror. Për shkak të tymit, organizatorët e Australian Open pezulluan përkohësisht ndeshjet, pasi disa tenistë patën probleme me frymëmarrjen.

Dalila Jakupovic u detyrua të tërhiqej nga sfida e saj, pasi një krizë respiratore e rrëzoi në gjunjë. Më parë, një prej kapësve të topave humbi ndjenjat. Po ashtu, edhe Maria Sharapova shtyu ndeshjen e saj. Situata problematike detyroi organizatorët të pezullojnë sfidat e së hënës, ndërsa turneu ka rinisur sërish këtë të martë, por me rregulla të tjera. Kështu, tenistët azhornohen me normat pas matjes së ajrit përpara ndeshjeve, ndërsa arbitrat kanë të drejtë t’i ndërpresin ato për të mbrojtur shëndetin e sportistëve.

Kjo situatë e vështirë ka sjellë reagimin e shumë tenistëve, të cilët ankohen se organizatorët po i detyrojnë të luajnë në kushte ekstreme. Organizatorët e Australian Open e cilësojnë të pamendueshëm për momentin opsionin për shtyrjen e turneut të parë Grand Slam të vitit.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej