Zjarre masive në vend, Haki Çako: Shumica e qëllimshme, bashkitë që nuk zbatojnë ligjin do të përballen me penalitete

Duhet të lëçisni

Kollomoqi që na jep çdo ditë Qeveria

Nga Klodian Tomorri  Gjatë viteve 80’, teksa “ZIS-at” e Partisë transportonin në autokolonë, misër nga Lushnja në Berat, njëri nga magazinierët e rezervave të shtetit në...

Shtyhet takimi i Këshillit Europian, karantinohet presidenti Charles Michel

Është shtyrë takimi i Këshillit Europian pasi presidenti i Këshillit Europian, Charls Michel është karantinuar. Michel është karantinuar pasi roja e tij e sigurisë ka...

3 viktima nga Covid-19 në vend, numri i rasteve të reja vijon të jetë i lartë në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit 3 persona kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me koronavirus në vend, si dhe janë regjistruar 131 raste...

Shpëtim Idrizi komenton vizitën e Ramës në Athinë: Kryeministri bëri deklarata jokoherente për të mbajtur pushtetin (film)

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ishte i ftuar në emisionin "5 pyetjet" nga Babaramo në Report Tv ku foli për marrëveshjen e detit mes...

Vatrat e zjarrit në disa zona të vendit nuk kanë të ndalur, ndaj kësaj situate ka reaguar edhe drejtorit i përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile, Haki Çako.

Në një deklaratë për median, Çako është shprehur se nga muaji janar në korrik janë evidentuar 329 vatra zjarri.

Ndër të tjera, drejtori i AKMC tha se në shumë raste zjarrvënia ka qënë e qëllimshme dhe se policia po punon për të bërë të mundur arrestimin e tyre.

Çako i ka përcjellë dhe një mesazh bashkive që nuk janë treguar bashkëpunuese në këtë situatë. Ai është shprehur se disa kanë kërkuar ndërhyrjen nga Emergjenca Civile pa i ezauruar të gjitha kapacitetet e tyre, që për të cilin theksoi se është në shkelje të ligjit, duke i paralajmëruar se do të mbajnë përgjegjësi.

“Temperaturat e larta janë shkaku kryesor i zjarreve, por edhe nenglizhenca dhe pakujdesia e banorëve të zonës, në shumë raste ka qenë zjarrvënie e qëllimshme, për të cilën Policia e Shtetit po heton. Në muajin janar deri në korrik janë evidentuar 329 vatra zjarri, ku vetëm për muajin korrik janë janë evidentuar 168 vatra zjarri. Bashkitë më të prekura janë shkodra, Fieri, Gjirokastra, Kuksi, Tirana, Elbasani, etj. Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile gjatë kësaj periudhe ka kryer edhe rolin e kontrolluesit dhe hetuesit. Disa bashki ende sot nuk po përdorin asetet e deklaruara për emergjencat. Bashkitë, të parat që duhet të përballojnë fatkeqësitë. Disa bashki kërkojnë ndërhyrjen e FA pa ezauruar më parë kapacitetet e tyre. Sipas ligjit, FA ndërhyjnë vetëm pas ezaurimit të resurseve në nivel vendor. Bashkitë që nuk zbatojnë ligjin do të përballen me penalitete. Po ndjekim në kohë reale situatën në çdo vatër zjarri. FA janë në gatishmëri të plotë për t’ju përgjigjur çdo përkeqësimi situate. Pushteti vendor dhe Policia të bashkëpunojnë për gjetjen e autorëve të zjarreve”, tha Çako.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Kollomoqi që na jep çdo ditë Qeveria

Nga Klodian Tomorri  Gjatë viteve 80’, teksa “ZIS-at” e Partisë transportonin në autokolonë, misër nga Lushnja në Berat, njëri nga magazinierët e rezervave të shtetit në...

Shtyhet takimi i Këshillit Europian, karantinohet presidenti Charles Michel

Është shtyrë takimi i Këshillit Europian pasi presidenti i Këshillit Europian, Charls Michel është karantinuar. Michel është karantinuar pasi roja e tij e sigurisë ka...

3 viktima nga Covid-19 në vend, numri i rasteve të reja vijon të jetë i lartë në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit 3 persona kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me koronavirus në vend, si dhe janë regjistruar 131 raste...

Shpëtim Idrizi komenton vizitën e Ramës në Athinë: Kryeministri bëri deklarata jokoherente për të mbajtur pushtetin (film)

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ishte i ftuar në emisionin "5 pyetjet" nga Babaramo në Report Tv ku foli për marrëveshjen e detit mes...

Një shekull gruaja e legjendës Selman Stërmasi

Zonja Nezihat Stërmasi është gruaja e legjendës së futbollit shqiptar dhe të Tiranës, Selman Stërmasi. Ajo kishte sot ditëlindjen dhe mbushi plot një shekull,...