Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zbulohet pusi prej druri më i vjetër në botë

Nga Ejona 0

Arkeologët kanë zbuluar një pus neolitik 7000 vjeçar në Europën Lindore, i cili besohet se është struktura më e vjetër prej druri në botë.

Një pus i epokës së neolitit,  është struktura më e vjetër prej druri në botë, njoftuan sot arkeologët çekë pas testimesh të shumta.

“Pusi daton në vitet 5 256-5 255 para Krishtit. Aktualisht, në botë nuk ka një strukturë prej druri më të vjetër, të datuar nga analiza dendrokronologjike, megjithëse kjo mund të ndryshojë në të ardhmen, tha Jaroslav Peska, nga Qendra Arkeologjike e qytetit Olomouc.

Pusi u zbulua në vitin 2018, në kantierin e një autostrade të ardhshme, rreth 120 kilometra në lindje të Pragës.

Deri më tani, shkencëtarët besonin se kjo teknologji ishte përdorur shumë më vonë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej