Zalmoxes shqiperorum, dinosauri i emëruar sipas Shqipërisë

Duhet të lëçisni

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Shkruan Fahri Xharra

Zalmoxes është një tip dinosauri i zhdukur që është gjetur nga paleontologët në Transilvani (Rumani). Kjo specie e veçantë është klasifikuar nga kërkuesi, Franz Nopcsa, si “Rhabdodon robustum”.

Baron Franz Nopcsa me veshje kombëtare shqiptare

Ky dinozaur, mbetjet eshtërore e të cilit janë gjetur në Rumani, është emëruar “Zalmoxes”, në nderim të hyut dak me po të njëjtin emër. Gjetjet e mëvonshme të paleontologëve kanë gjetur edhe një specie të ngjashme të dinozaurit, të cilën e kanë emëruar sakaq si “Zalmoxes shqiperorum”, i emëruar sipas Shqipërisë.

Baron Franz Nopcsa me veshje kombëtare shqiptare

Motorët e kërkimit në Google japin të dhëna intriguese për këtë lloj dinosauri. Po si u bë që kjo specie mban emrin e Shqipërisë?

Duke qenë se albanologu hungarez, Baron Nopcsa (1877- 1933) bënte kërkime edhe prej paleontologu, gjetjet e fosileve në Rumaninë malore fillimisht u klasifikuan si “Rhabdodon”, ndonëse studiuesit e mëvonshëm provuan se ky lloj dinosauri ishte një specie tjetër.

Kësisoj, studiuesi Weishampel bashkë me ekipin e tij e emëruan këtë specie si “Zalmoxes shqiperorum”, për nder të dashurisë që kishte Nopcsa për shqiptarët, veçmas fiset veriore.

Baroni Franz Nopsca ka pasur një dashuri të gjallë për shqiptarët, të cilëve u kushtoi një pjesë të mirë të jetës. Njohës i shkëlqyer i shqipes, dialekteve të saj dhe traditave, ai mbante lidhje të afërta me drejtuesit e kryengritjeve antiosmane.

Bashkë me mikun e tij të zemrës, Bajazit Elmaz Doda, kanë studiuar fosilet në Vjenë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Dita e dytë pa pacientë të intubuar nga COVID-19

Për të dytën ditë radhazi në spitalet Covid nuk ka asnjë pacient të intubuar. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 7 pacientë po trajtohen në...