Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Vezët toksike/ BE: 15 vende të prekura, përfshirë edhe Hong Kongun

Nga Klodiana 0

 Komisioni Evropian ka njoftuar sot se rreth 15 shtete janë prekur nga skandali i vezëve të kontaminuara me insekticid helmues.

Vezët e kontaminuara janë shpërndarë në Suedi, Francë, Britani, Austri, Irlandë, Itali, Luksemburg, Poloni, Rumani, Poloni, Sllovaki, Slloveni dhe Danimarkë.

Gjithashtu, dy vendet jo anëtare të BE-së, Zvicra dhe Hong Kongu kanë blerë vezë me origjinë nga fermat e pulave, në Belgjikë, Hollandë, Gjermani dhe Francë që janë trajtuar me insekticidin që i përket familjes kimike të fenilpirazolit, fipronil.

 Komisioni Evropian ka njoftuar se do të organizojë një takim ministror të BE-së më 26 shtator lidhur me skandalin e vezëve të kontaminuara.

 

 

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej