VETTING/ Kodi i dhunës 110 (Film)

Duhet të lëçisni

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Ishte ora 4:30 e mëngjesit të 17 majit kur lodhja e natës së gjatë të dëzhurnit, kishte tulatur aktivistë dhe artistë në mbrojtje të godinës së teatrit. Nëpër errësirë u shfaqën befasisht forcat speciale të policisë së shtetit, me ulurima dhe dhunë çnjerzore mbi ta.

Të pambrojtur dhe të hutuar, artistë dhe aktivistë nuk bënë dot asnjë rezistencë dhe iu dorëzuan dhunës së policisë që nisi në koridoret e errëta të godinës për të vazhduar më pas nëpër furgonë deri në komisariat.

Të rinj dhe të reja, aktivistë e artistë rrefejnë në Vetting, dhunën që nuk u pa nga kamerat e mediave, natën duke gdhirë mëngjesi i 17 majit. Rrëfejnë dhunën nëpër furgonët e policisë dhe plagët e tyre nën grushtat dhe shqlemat e forcave të policisë së shtetit. Në shkelje të plotë të ligjit për policinë e shtetit ata i dhanë fund rezistencës 27-mujore të “aleancës për mbrojtjen e teatrit, duke mundësuar shembjen e godinës së teatrit kombëtar.

Pasi kishte deklaruar se pas sjelljes së çdo polici do të ishte fytyra e tij, ministri Sandër Lleshaj prezantoi me bujë edhe kodin e tij për policinë në përballje me qytetarët nëpër protesta. Kodi 110 ose NJË, NJË, ZERO.

Një-shi I parë parashikonte qe policia të ishte një hap pas në kohë në reagim ndaj protestuesve, Një-shi I dytë një shkallë me pak dhunë dhe zero viktima.

Por çfarë ndodhi në protestën patra teatrit mëngjesin e 17 majit, është krejt e kundërta. Policët e Lleshit, as që u menduan për njëshin e parë apo të dytë, pjesë e kodit të ministrit, por u sulën egërsisht duke ushtruar dhunë fizike e psikologjike mbi artistët e aktivistët, mbi burra e djemtë e rinj, gratë e vajzat, thua se në atë godinë ishin strehuar grupet e rrezikshme kriminale me anëtarët e rrjeteve kriminale të trafikut të drogës, që policia supozohet t’i ndjek prej dekadash.

Ata ishin vetëm disa artistë e aktivistë, që prej 27 muajsh ngritën barrikadën përballë kryeministrit dhe kryetarit të Bashkisë, për të ndalur planet e këtyre të fundit për rrëzimin e godinës së teatrit kombëtar.

Më poshtë mund të ndiqni të plotë emisionin “Vetting” të gazetares Luljeta Progni. /abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Dita e dytë pa pacientë të intubuar nga COVID-19

Për të dytën ditë radhazi në spitalet Covid nuk ka asnjë pacient të intubuar. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 7 pacientë po trajtohen në...