Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Versioni origjinal i “Tumankuqes”, një tekst i panjohur më parë (foto)

Nga Media 0

Mjaftojnë vetëm notat e para dhe gjithkush e dallon se bëhet fjalë për “Tumankuqen”. Por, teksi origjinal i këngës më të njohur çame është shumë i ndryshëm nga ai që njohim deri më sot. Folkloristi i mirënjohur Fatos Mero Rrapaj ka sjellë shumë kohë më parë versionin origjinal të “Tumankuqe moj belhollë”, tekst i botuar në vitin 1960.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej