Vendet me shkallën më të ulët të krimit, ja 10 shtetet më paqësore në botë

Duhet të lëçisni

COVID-19 në vend, 789 raste të reja dhe 7 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka nxjerr shifrat e Covid-19 për 24 orët e fundit. Sipas MSH, janë kryer 3667 testime, nga të cilat kanë rezultuar...

COVID-19 në Itali, mbi 77 mijë të infektuar, 352 vdekje

Në 24 orët e fundit në Itali janë shënuar 77.696 raste të reja me Covid nga 519.293 tamponë dhe 352 të vdekur. Këto janë të...

Gjirokastër/ “Benz-i” del nga rruga dhe përfundon në pedonale, plagoset shoferi

Një tjetër aksident i rëndë është shënuar në Gjirokastër. Burime bëjnë me dije se aksidenti ka ndodhur në afërsi të lagjes Gërhot. Një mjet tip...

“Super Skandal!”, Berisha reagon për audion e Veliajt: Një përgjim që bën autopsinë e narkoshtetit

Ish-kryeministri, Sali Berisha, e ka konsideruar si super skandal, përgjimin e dalë ditën e sotme në media, ku Erion Veliaj është kapur duke u...

Indeksi Global i Paqes ka zbuluar listën me vendet më të sigurta në botë – listë e cila i rendit shtetet në bazë të asaj se sa paqësore janë.

Raporti, i cili është publikuar nga Instituti për Ekonomi dhe Paqe, i ka vlerësuar 163 shtete duke i analizuar 23 faktorë të ndryshëm, përfshirë shkallën e vrasjeve, terrorin politik, dhe vdekjet nga konfliktet e brendshme.

Për të 11-in vit me radhë, shteti i pjesës veriore të Evropës, Islanda, është renditur prapë në maje të listës si shteti më i sigurt në botë.

Islanda është shtëpi e 300,000 banorëve dhe ka një shkallë krimi tejet të ulët me vetëm 1.8 vrasje për 100,000 njerëz në vit.

Pjesa tjetër e listës janë kryesisht shtete perëndimore, ndonëse përfshihen edhe disa shtete të zhvilluara aziatike.

Sidoqoftë, kjo është lista me dhjetë shtetet më paqësore në botë:

1: Islanda

2: Zelanda e Re

3: Austria

4: Portugalia

5: Danimarka

6: Kanada

7: Republika Çeke

8: Singapori

9: Japonia

10: Irlanda

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

COVID-19 në vend, 789 raste të reja dhe 7 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka nxjerr shifrat e Covid-19 për 24 orët e fundit. Sipas MSH, janë kryer 3667 testime, nga të cilat kanë rezultuar...

COVID-19 në Itali, mbi 77 mijë të infektuar, 352 vdekje

Në 24 orët e fundit në Itali janë shënuar 77.696 raste të reja me Covid nga 519.293 tamponë dhe 352 të vdekur. Këto janë të...

Gjirokastër/ “Benz-i” del nga rruga dhe përfundon në pedonale, plagoset shoferi

Një tjetër aksident i rëndë është shënuar në Gjirokastër. Burime bëjnë me dije se aksidenti ka ndodhur në afërsi të lagjes Gërhot. Një mjet tip...

“Super Skandal!”, Berisha reagon për audion e Veliajt: Një përgjim që bën autopsinë e narkoshtetit

Ish-kryeministri, Sali Berisha, e ka konsideruar si super skandal, përgjimin e dalë ditën e sotme në media, ku Erion Veliaj është kapur duke u...

Vendimi i qeverisë: 3 ditë pushim për njërin prind me fëmijë të mitur

Pas vendimit për ndërprerjen e procesit mësimor nga data 24–26 janar për shkak të uljes së temperaturave, qeveria ka vendosur që të lërë pushim...