Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Vdekja tragjike e George Floyd/ Protesta të dhunshme në Minneapolis, reagon edhe Trump (film)

Nga Klodiana 0

Pamjet tragjike të një burri me ngjyrë i cili vdiq duke kërkuar mëshirë nën gjurin e një oficeri të policisë kanë shkaktuar reagime të ashpra e deri te protesta të dhunshme në qytetin e Minneapolis në SHBA.

Në video dëgjohet viktima George Floyd, i cili i thotë disa herë policit që nuk mund të marrë frymë dhe se i dhemb stomaku. Por pavarësisht lutjeve, efektivi nuk e heq gjurin nga qafa e tij. Për këtë ka reaguar edhe presidenti amerikan, Donald Trump.

“Ngjarje shumë shumë e dhimbshme, shumë shumë e trishtë. Do të kthehemi dhe do ta shikojmë raportin e plotë, por është vërtetë një ngjarje shumë e dhimbshme”, deklaroi Trump.

Rreth 24 orë nga vdekja e 46-vjeçarit, mijëra protestues u përleshën me forcat e rendit në Mineapolis. Shumë prej tyre u mblodhën për të protestuar pikërisht në vendin ku ai u arrestua të hënën në mbrëmje. Disa protestues hodhën gurë në drejtim të policëve, të cilët u përgjigjën me gaz lotsjellës.

Vdekja e Floyd shkaktoi reagime të shumta edhe të personazheve publike në SHBA.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej